Historia jednostek irlandzkich armii brytyjskiej jest dość skomplikowana. Niektóre z nich powstały jeszcze w wieku XVIII. Był to efekt p...

Irlandzka Gwardia Dragoon.

/
0 Comments
Historia jednostek irlandzkich armii brytyjskiej jest dość skomplikowana. Niektóre z nich powstały jeszcze w wieku XVIII. Był to efekt podboju Irlandii przez Anglików pod koniec wielu XVII w. Irlandia była obszarem biednym, pozbawionym bogactwa naturalnych, stąd dla wielu jej mieszkańców służba wojskowa była interesującą, a czasami wręcz jedyną perspektywą zarobkową. Stopniowo zaczęły powstawać jednostki irlandzkie wchodzące w skład armii brytyjskiej. W okresie Wojen Burskich sformowano nawet irlandzką jednostkę w ramach korpusu Gwardii – Irish Guards – miała to być nagroda za męstwo okazane przez Irlandczyków podczas walk w Afryce. Kolejny raz męstwem odznaczyły się ona na polach bitew I Wojny Światowej.


Sytuacja skomplikowała się w 1922r, kiedy to na mocy porozumień irlandzkich środowisk niepodległościowych z rządem brytyjskim (efekt zakończonej rozejmem w 1921r. wojny o niepodległość Irlandii), południowa część wyspy (dzisiejsza Republika Irlandii) uzyskała status dominium (jako Wolne Państwo Irlandzkie- Irish Free State) w ramach Wspólnoty Brytyjskiej (Commonwealth). Wielka Brytania utrzymała pełną kontrolę tylko nad 6 hrabstwami północnymi, zwanymi potocznie Ulsterem (status ten trwa do dzisiaj) – był to obszar najsilniej skolonizowany przez osadników spoza Irlandii, najsilniej związany z Wielką Brytania, która według swojej racji stanu, nie mogła sobie pozwolić na rezygnacje z kontroli nad nim (Ulster, oficjalnie jako Irlandia Północna nadal pozostaje częścią Wielkiej Brytanii). Wolne Państwo Irlandzkie na mocy referendum przeprowadzonego wśród mieszkańców ogłosiło w 1937r.pełną niezależność jako Republika Irlandii. W międzyczasie, w 1924r. w oparciu o Irlandzką Armię Republikańską (IRA) utworzono armię irlandzką (Defence Forces) – odtąd Irlandczycy mogli służyć w armii swego własnego państwa. 

Irlandia pozostała neutralna w II Wojnie Światowej, aczkolwiek władze udzieliły zgody na rekrutację obywateli do armii brytyjskiej (powstały na terenie Republiki Irlandii oficjalne biura werbunkowe). Również inne działania władz wskazują na – skąd inąd zrozumiałą z racji położenia geograficznego wyspy - przychylność dla strony alianckiej – internowanie niemieckich pilotów w obozach, odsyłanie pilotów alianckich do Wielkiej Brytanii, zakupy brytyjskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego. 
Pulki irlandzkie w armii brytyjskiej istniały jednak nadal. W okresie II wojny były to następujące jednostki:

- Irish Guards (początkowo jako 3 samodzielne bataliony piechoty, później w ramach Dywizji Pancernej Gwardii)
- Royal Inniskilling Fusiliers
- Royal Ulster Rifles
- Royal Irish Fusiliers
- 5th Royal Inniskilling Dragoon Guards
- 8th King’s Royal Irish Hussars
- Liverpool Irish
- London Irish Rifles
- North Irish Horse

Warto również wspomnieć o jednostkach irlandzkich wchodzących w skład armii kanadyjskiej oraz będącego wówczas brytyjskim dominium, Związku Południowej Afryki (obecnie niepodległa republika Południowej Afryki):

- South African Irish Regiment
- Irish Fusiliers of Canada
- Irish Regiment of Canada

Irlandzka Gwardia Dragoon
 
źródło tekstu - http://spmip.mojeforum.net/viewtopic.php?p=16516


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)