Lubicie czytać książki? Mam nadzieje, że znajdzie się jeszcze ich dużo miłośników, takich jak ja, co więcej bardzo często kupuje książki z...

Jak przechowywać stare książki?

/
1 Comments
Lubicie czytać książki? Mam nadzieje, że znajdzie się jeszcze ich dużo miłośników, takich jak ja, co więcej bardzo często kupuje książki z tzw. drugiej ręki i w dodatku dość stare. Mam do nich jakiś niepochamowany sentyment, czego nie uważam za negatywną cechę. Takie książki jednak potrzebują dobrej ochrony przed niszczeniem. Warto więc wziąć pod uwagę kilka ważnych  sposobów na ich właściwe i bezpieczne przechowyanie. 

stare książki przechowywanie

Książki należy układać pionowo na półkach, ale w taki sposób by nie były umiejscowione blisko siebie zbyt ciasno (przy próbie wyjęcia z półki występuje niebezpieczeństwo wyrywania grzbietu książki), lub zbyt luźno ułożone (może nastąpić falowanie kartek).Nie należy również otwierać ich na siłę. 

Nie zaginaj też rogów, żeby zaznaczyć gdzie skończyłeś czytać. 
Takie zagięcie nieodwracalnie zniszczy strukturę papieru i pozostawia ślad. Później kartka łatwo przedrze się w tym miejscu. Bądź mądry i użyj zakładki do książki. Możesz również obłożyć dodatkowo książki ozdobnym papierem, aby ochgronić jej oryginalną okładkę. Unikaj ich zwilgocenia i przechowywaj w temperaturze pokojowej, która jednak nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. 
Oszklona biblioteczka dodatkowo będzie chronić od kurzu i przewiewu. Jeśli którejś z książek użyjesz jako podtrzymywacza i ustawisz ją pochyloną na końcu rządku, to taki egzemplarz po jakimś czasie odkształci się i będzie przekrzywiony. Wyjściem, w takim przypadku, jest postawienie jakiegokolwiek innego cięższego i przedmiotu, aby książki się nie przewracały. 
Od czasu do czasu książki trzeba przetrzeć suchą ściereczką, a najlepiej miotełką z nadmiaru kurzu. Ale nigdy nie na mokro.
Ratunkiem dla rozsypującego się egzemplarza może być specjalista. Jeżeli jest to książka wartościowa, to najlepszym rozwiązaniem będzie zaniesienie jej do introligatora. Pamiętaj, że jeśli uszkodzona książka jest cennym egzemplarzem, to lepiej nie kombinować przy niej samemu, bo można poczynić nieodwracalne zniszczenia. 

You may also like

1 komentarz:

  1. Kocham czytać ksiązki, ale ostatnio coraz częściej sięgam po ebooki. :) Do starych książek podchodzę z rezerwą.

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)