Aniele mój, tak zwykłeś mówić do mnie By słowa twe, tak kochać nieprzytomnie Ulotna miłość, i twoje pożądanie Aniele mój, czy w moim śni...

Ranny anioł to obraz fińskiego symbolisty Hugo Simberga

/
2 Comments

Aniele mój,
tak zwykłeś mówić do mnie
By słowa twe,
tak kochać nieprzytomnie
Ulotna miłość,
i twoje pożądanie
Aniele mój,
czy w moim śnie zostaniesz...

Hugo Simberg ranny anioł

Ranny anioł to obraz fińskiego symbolisty Hugo Simberga z 1903 roku.
Obraz zaliczany jest do najbardziej znanych dzieł malarstwa fińskiego i w 2006 roku zwiedzający Ateneum wybrali go fińskim obrazem narodowym.
Dwóch chłopców niesie na noszach rannego anioła. Młody, cały w bieli anioł ma oczy przewiązane białą opaską i w prawej dłoni trzyma pęk śnieżyczek. Na lewym skrzydle widać ślady krwi. Chłopcy są poważni, trochę smutni. W tle realistyczny krajobraz.
Simberg nie zdradził interpretacji obrazu. Jedna z teorii głosi, że anioł może symbolizować samego Simberga, który podczas malowania zmagał się z problemami zdrowotnymi. Inna teoria mówi, że anioł może uosabiać Finlandię pod panowaniem Rosji. Możliwe też że anioł jest tu symbolem wiary.
W latach 1905–1906 Simberg namalował drugą wersję obrazu w formie fresku w katedrze w Tampere, wzbogacając tło obrazu o dwa kominy fabryczne w nawiązaniu do przemysłowej panoramy miasta. Ponadto malowidło katedralne odróżnia od oryginału również zróżnicowany brzeg zbiornika wodnego, który w pierwszej wersji tworzy linia prosta.
Pocztówkę otrzymałam ze spotkania kolekcjonerów pocztówek w Helsinkach.





 Wikipedia.




You may also like

2 komentarze:

  1. fragment piosenki Łez? uwielbiam! ma cos w sobie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale mnie wzruszyłaś, znałam ten obraz, ale nie tak dokładnie.

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)