Dzięki zachowanym malowidłom ściennym, możemy łatwo wywnioskować jaki był ubiór starożytnych mieszkańców Egiptu. Egipt, jak wiadomo...

Ubiór w Starożytnym Egipcie, jak ubierali się na co dzien faraonowie?

/
3 Comments

Dzięki zachowanym malowidłom ściennym, możemy łatwo wywnioskować jaki był ubiór starożytnych mieszkańców Egiptu.
Egipt, jak wiadomo, jest krajem niezwykle upalnym, dlatego Egipcjanie nosili lekkie, przewiewne i zazwyczaj bardzo skąpe ubrania. Pod tym względem faraonowie na co dzień niczym nie różnili się od swoich poddanych.

Ubiór faraona w Egipcie


Zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili krótkie spódnice, których fałdy materiału zawiązywano z przodu i zakładano za pas. Rodzaj materiału oraz jego sposób ułożenia i zawiązania świadczyły o pozycji osoby, która je ma na sobie. Ramiona zdobiło coś w rodzaju peleryny, która dolnymi końcami przywiązywana była do spódnicy, dzięki temu nie zsuwała się i tworzyło to spójną całość. Kobiety bardzo szybko jednak zastąpiły krótkie spódniczki długimi, przewiewnymi tunikami.


W zależności od wykonywanej pracy, strój był skromniejszy oraz praktyczniejszy.

Stopy Egipcjan zdobiły wykonane z drewna, utwardzone skórą sandały. Drewniana podeszwa doskonale chroniła stopę przed gorącym piaskiem.

Tkaniny produkowane były zazwyczaj z lnu. Osoby zamożniejsze mogły sobie pozwolić na cieńszy materiał wykonany z lepszej jakości roślin. Przez wiele stuleci Egipcjanie nosili ubrania jedynie w kolorze bieli. Nie barwiono materiałów, ponieważ biel była dla Egipcjan kolorem świętym.


Kobiety oraz mężczyźni golili swoje głowy na łyso. Głównym powodem była higiena oraz podkreślenie różnicy pomiędzy pokrytymi sierścią zwierzętami i ludźmi. Zamożniejsi Egipcjanie nosili wykonane z ludzkich lub końskich włosów peruki. Często też ozdabiali je szlachetnymi kamieniami czy aplikacjami wykonanymi z metalu.


Bardzo ważna dla mieszkańców starożytnego Egiptu była biżuteria. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni lubili nosić ciężkie, ozdobne naszyjniki oraz bransolety. W zależności od okoliczności i statusu noszono je w różnej ilości i wielkości.


źródło informacji - www.wirtualnyegipt.pl
You may also like

3 komentarze:

 1. Muszę się przyznać, że w Egipcie jeszcze nie byłam.
  Fajnie by było zobaczyć wszystkie te malowidła i nie tylko na żywo.
  Miłego weekendu kochana
  Buziaki
  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam, dzisiejszy Egipt to już nie to, o czym czytamy w madrych ksiązkach. Moje wyobrażenie było nieco inne. Ale chętnie zwiedziłabym jeszcze jego drugą cześć czyli Luxor.

   Usuń
 2. Zawsze chciałam odwiedzić Egipt, choć zdaję sobie sprawę, że zaszło wiele zmian na przeciągu stuleci, a to głównie antyczne historie pociągają mnie najbardziej. Ostatnio czytałam powieść, w którą wpleciono bogów egipskich i całą tę kulturę, coś niesamowitego, moja wyobraźnia nasyciła się za wszystkie czasy :D

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)