Historia Ostrołęki zaczyna się od osiedla puszczańskiego. Założono je, jako jedno z pierwszych w okolicy, na skraju Puszczy Zielonej u ...

Historia miasta Ostrołęki.

/
11 Comments

Historia Ostrołęki zaczyna się od osiedla puszczańskiego. Założono je, jako jedno z pierwszych w okolicy, na skraju Puszczy Zielonej u ujścia Omulwi do Narwi. Prawa miejskie Ostrołęka otrzymała w 1373 r. Pięćdziesiąt lat później potwierdził je książę Janusz Mazowiecki. Dobra lokalizacja  przy przeprawie przez Narew szlaków handlowych ułatwiała rozwój miasta. Okres świetności przypada jednak na wiek XVI, kiedy Ostrołęka stała się własnością Bony (Mazowsze zostało przyłączone do Polski w 1526 r.). Jednak częste pożary i liczne wojny degradują miasto.
Mieszkańcy Ostrołęki brali udział w prawie wszystkich walkach Polski. Współcześnie twierdzą, że miało na to wpływ przywiązanie Kurpiów do swobody. W 1708 r. w okolicach miasta ludzie z puszczy bronili Szwedom wejścia na jej teren. 60 lat później Kazimierz Pułaski był marszałkiem zjazdu konfederatów ziemi łomżyńskiej (konfederacja barska). Po II rozbiorze Polski brygada kawalerii stacjonująca w Ostrołęce odmówiła redukcji i pod wodzą Antoniego Madalińskiego udała się do Krakowa, przyspieszając wybuch Powstania Kościuszkowskiego. W 1807 r. wojska rosyjskie pokonał pod miastem Napoleon. Natomiast w czasie powstania listopadowego walczyli tu żołnierze pod rozkazami gen. Jana Skrzyneckiego. Rosjanie wygrali, ale całkowitej klęsce Polaków zapobiegła szarża lekkokonnej artylerii dowodzonej przez Józefa Bema.
Mimo wojennej zawieruchy, miasto cały czas się rozwijało. Dzięki związaniu z linią kolei warszawsko-petersburskiej na przełomie XIX i XX w. przeżyło kolejny wzrost gospodarczy. Zbudowano pierwsze kamienice. Jednak I wojna św. doprowadziła do zniszczenia Ostrołęki, która przez całe 20-lecie pozostawała małym ośrodkiem bez większego znaczenia.
Na początku września 1939 r. miasto zajmują Niemcy, ale w okolicznych lasach Puszczy Zielonej działają partyzanci. Pięć lat później Ostrołęka zostaje wyzwolona i jednocześnie prawie całkowicie zniszczona.

ostrołeka historia miasta

W odbudowie pomogło jej powstanie zakładów przemysłowych, a także utworzenie województwa ostrołęckiego. Obecnie jest to miasto powiatowe. 


zdjęcia ostrołęka

Pocztówki OstrołękaYou may also like

11 komentarzy:

 1. Za te piekne okazy serdecznie dziekuje Emilce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładną ma historie moje miasto ;P Jak dodałaś tak wszystkie 3 naraz to mi się rzuciło w oczy ... jedna szaro biała, druga ma ciepłe kolory a 3 wręcz zimne ;P cała paleta barw ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudne te kartki, najpiękniejsza ta ostatnia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dwie pierwsze kartki są prze-cudowne i mają niesamowity klimat!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi się wszystkie bardzo podobają. Najbardziej pierwsza - tajemnicza. Historia Ostrołęki również mnie zaciekawiła. Pocztówki sa naprawdę super! Jestem w pełni usatysfakcjonowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piekne pocztówki, bardzo klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń
 7. O tak - definitywnie zgadzam sie z tą opinią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow! Normalnie nie doceniam Ostrołęki!

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)