"Człowiek zniknął, jego zwłoki w proch się rozsypały, jego współcześni złączyli się z ziemią. I księga tylko sprawia, że pamięć...

Hieroglify - starożytne pismo egipskie.

/
9 Comments

(papirus Cheaster Beatty IV)


 
Hieroglify były pismem starożytnych Egipcjan, znakami niezrozumiałymi poza ich krajem, ale i dla większości jego ludności. Sztuka pisania stanowiła tajemnicze, ekskluzywne narzędzie, jej znajomością mogli się szczycić tylko nieliczni spośród mieszkańców Egiptu. Z upływem czasu, w związku z przemianami kulturowymi, nastaniem ery chrześcijańskiej, księgi zapisane hieroglifami stawały się jeszcze mniej zrozumiałe, a wiele z nich uległo zniszczeniu. Zdarzało się, że wiadomości o mądrości egipskich kapłanów, o tajemnicach wyrażonych świętymi, niezrozumiałymi znakami przetrwały tylko w dziełach pisarzy greckich. Dzięki nim, a także za pośrednictwem Arabów i Żydów elementy kultury starożytnych Egipcjan stały się znane przedstawicielom kolejnych epok. Byłaby to jednak bardzo uboga i fragmentaryczna wiedza gdyby nie zdołano odczytać egipskich hieroglifów. 


hieroglify egipt
 [The mighty pharaoh Thutmose III between Hathor and Ra ]

Według samych starożytnych Egipcjan stosowany przez nich system pisma pochodził od bogów. Uważali oni, że pismo wynalazł bóg Thot. Był on naczelnym bóstwem Hermopolis, bogiem wiedzy, mądrości. Był także bogiem Księżyca co wyraźnie podkreślano w ikonografii - umieszczano mu na głowie wizerunek Księżyca w dwóch jego fazach: jako rogalik i jako dysk w pełni. Thot uznawany był za wynalazcę pisma, a także za opiekuna pisarzy, ukazywany był jako ibis lub pawian, niekiedy też jako mężczyzna z głową ibisa.  
Egipcjanie wierzyli więc w boskie pochodzenie pisma, nazywali je "pismem mowy boskiej". Natomiast termin hieroglify stosowany w odniesieniu do znaków pisma egipskiego wprowadzony został dopiero przez chrześcijańskiego pisarza Klemensa z Aleksandrii, autora traktatu zatytułowanego Stromateis, ok. 200 r. n.e. W języku greckim znaczy on tyle co "rzeźbione święte znaki".

pismo w starożytnym egipcie
 [Scene of a Last Judgement known as The weighting of Souls]

Pismo hieroglificzne ulegając zmianom przetrwało od okresu Starego Państwa aż do czasów rzymskich.
Pierwotnie hieroglifami zapisywano wszelkiego rodzaju teksty, religijne i świeckie, na różnych rodzaju materiałach pisarskich.
Wraz z rozwojem pisma zaczęto traktować hieroglify kute w kamieniu i skale jako pismo ornamentalne, związane głównie z treściami religijnymi.
Ewolucja egipskich hieroglifów nastąpiła dzięki upowszechnianiu wiedzy i rozwojowi w coraz szerszych kręgach społeczeństwa /kapłanie, skrybowie - pisarze/ oraz dostępnośći papirusu który, stał się wyjątkowo trwałym nośnikiem pisma.
Łodygi papirusu krojone w pasy które układano w warstwy przekładane w poprzek względem siebie jedna na drugą.
Naturalne soki papirusu kleiły i usztywniały powstały w ten sposób arkusz.
Na takie arkusze nanoszono pigmentami teksty pisane. Do zapisu na papirusach używano trzcinowych pędzelków.
Wraz z rozpowszechnieniem pisma na papirusach nastąpiła gwałtowna ewolucja styli pisma hieroglificznego.  

egipt styl pisma
[The singer of Amon, infront of Osiris, Isis Nephtys]

pismo obrazkowe egipt
[Seti I and Hathor]

 [Horus son of Isis and Neferatary]
You may also like

9 komentarzy:

 1. Kartki oczywiście wydrukowane na papirusie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ahaha...oczywiście Grey'u ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. cudne zdobycze:)
  gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 4. mimo, że nie wydrukowane na papirusie to sprawiają naprawdę wrażenie jakby były bardzo egipskie i bardzo stare.
  powtarzając więc za Agą - świetne zdobycze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardziej egipskie przecież nie mogą być. Pochodzą prosto z Egiptu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super się prezentują, nawet chwilę się zastanawiałam czy to na pewno pocztówki są ;P Także dołączam się do gratulacji :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Mogę wykorzystać te piękne pocztówki do ulotki o sztuce starożytnego egiptu na zajęcia historii :)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę Natalio, tylko podpisz je źródłem do mojego bloga.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)