Dawno, dawno temu, za czasów panowania Księcia Kraka - legedarnego zalożyciela miasta Krakowa - nieustannie znikały młode dziewczyne, a ...

Legenda O Smoku Wawelskim.

/
5 Comments

Dawno, dawno temu, za czasów panowania Księcia Kraka - legedarnego zalożyciela miasta Krakowa - nieustannie znikały młode dziewczyne, a nikt z Krakowian nie wiedzial, co się z nimi stało. Aż pewnego razu okazało się, że u stóp Wawelskiego Wzgórza w ogromnej pieczarze żył straszliwy smok. Porywał on nie tylko bydło, trzodę chlewną i wszelaką zwierzynę, ale jego przysmakiem jednak były te młode dziewczyny.

Książe Krak zatem ogłosił: "Kto zabije smoka, dostanie ode mnie pół królestwa i moja córkę za żonę". Wielu dzielnych rycerzy stawało do walki z smokiem. Żadnemu jednak nie udało się mu pokonać. W końcu młody szewczyk wpadł na wspaniały pomysł! Wypchał skórę owcy siarką i podrzucił pod pieczarę smoka. Głodny potwór zobaczywszy smakowitą owieczkę nie zastanawiał się długo - pożarł ją jednym tchem.

Zaraz potem poczuł pieczenie w brzuchu. Z każdą chwilą piekło go coraz bardziej. Spragniony pobiegł na brzeg Wisły i począł łapczywie pić wodę z rzeki. Wypił jeden łyk, drugi, trzeci, ale ciągle nie mógł ugasić pragnienia. Pił więc dalej, pił, aż pękł! Miasto zostało uwolnione od straszliwego smoka, a szewczyk otrzymał od króla obiecaną nagrodę i poślubił jego córkę.

legenda o smoku wawelskim

Wawel jest jednym z najpiękniejszych zabytków nie tylko Krakowa, ale i całego kraju. Potężna rezydencja królewska stanowi połączenie gotyku i renesansu i jest dziełem włoskich mistrzów architektury. Położony na Wzgórzu Wawelskim Zamek Królewski w przeszłości należał do sławnych królów Polskich. Według badań archeologicznych ślady pierwszego osadnictwa w okolicach Wawelu datuje się około 100 tys. lat p.n.e. Położona na skrzyżowaniu szlaków handlowych osada, szybko się rozwijała i na przełomie VIII i IX wieku stała się jednym z ośrodków władzy plemienia Wiślan. W końcu pierwszego tysiąclecia n.e. Wawel zaczął odgrywać rolę ośrodka władzy politycznej. Był siedzibą pierwszych królów polskich. Najstarsze zabudowania powstały w XI w., za panowania Bolesława Chrobrego. Wawel stał się jednym z największych polskich ośrodków chrześcijaństwa. Na wzgórzu pojawiły się pierwsze przedromańskie i romańskie budowle sakralne, wśród nich, po utworzeniu w roku 1000 biskupstwa krakowskiego, kamienna katedra. Władysław Łokietek był pierwszym władcą koronowanym na Wawelu, został on również pochowany w wawelskiej katedrze, co zapoczątkowało krakowską nekropolię polskich władców. Kiedy król Zygmunt III w 1609 r. na stałe przeniósł się do Warszawy, dla Wawelu rozpoczął się trudny okres. Opieka wielkorządców i okupacja wojsk pruskich przyczyniły się do wyniszczenia zamku. Przeniesienie stolicy do Warszawy nie zmieniło jednak roli i znaczenia katedry wawelskiej, która nadal była miejscem koronacji i królewskich pochówków. W czasie rozbiorów, będący pod zaborem austriackim Wawel, pełnił rolę koszar, a następnie został przekształcony na szpital wojskowy. W XX w. rozpoczęto prace konserwatorskie, renowacja wzgórza finansowana była m.in. ze składek społecznych. Ofiarodawców upamiętniano wmurowując cegiełki z ich nazwiskami w mur przy północnym wjeździe na zamek, przy którym wzniesiono także Bramę Herbową i ustawiono konny pomnik Tadeusza Kościuszki. Po odzyskaniu niepodległości, polskie władze centralne, uznały wawelski zamek, za gmach reprezentacyjny Rzeczypospolitej do użytku Naczelnika Państwa, a następnie dla Prezydenta RP. W 1921 r. uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Wawel stał się jedną z oficjalnych Rezydencji Prezydenta Polski i do dziś zapis ten nie został zmieniony. Obecnie zespół obiektów tworzących Zamek Królewski na Wawelu, wpisanych na I listę UNESCO, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa.


You may also like

5 komentarzy:

 1. Czy sie podoba? Karolinko w zyciu piekniejszej pocztówki z Wawelem nie widziałam! Jest definitywnie przeboska!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Marysiu, to się bardzo bardzo cieszę ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Ale kartka! Normalnie wymiata wszystkie inne z Wawelem jakie widziałem!

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawda Petitku? Jest rewelacyjna!

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)