Reprodukcja ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu - Perspektywa ulicy Święty Marcin (ok.1910r.) - Nazwa ulicy wywodzi się od o...

Reprodukcja ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu - Perspektywa ulicy Święty Marcin.

/
2 Comments
Reprodukcja ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu - Perspektywa ulicy Święty Marcin (ok.1910r.) - Nazwa ulicy wywodzi się od osady, która w XII wieku powstała wokół kościoła św. Marcina nazywanej przedmieściem św. Marcina, lub po prostu Świętym Marcinem (stąd oba słowa pisze się wielkimi literami, a ulica zwie się Święty Marcin, a nie Świętego Marcina). Pierwszy raz wymieniona w dokumencie z 24 kwietnia 1252 r. w którym jest mowa o odstąpieniu osady przez kapitułę poznańską księciu Przemysłowi I. Przedmieście to zostało włączone w granice miasta przez pruskie władze w 1797 roku, zaś jego główna droga stała się ul. Św. Marcin (Sankt Martin Strasse). Od 15 listopada 1919 zachodnie przedłużenie ulicy otrzymało nową nazwę ulicy Wjazdowej, a od 1935 (wraz z częścią ul. Zwierzynieckiej i zachodnim wylotem ul. Św. Marcin) – alei Marszałka Piłsudskiego. Obecnie jest to integralna część ulicy Św. Marcin. W latach 1945-1989 nazwę przemianowano na ulicę Czerwonej Armii.
You may also like

2 komentarze:

  1. Jest piękna. Bardzo lubię kartki retro z widokami miast.

    OdpowiedzUsuń
  2. Normalnie widok mojego miasta wywołał u mnie zachwyt. Nie ma tych okropnych pseudowieżowców!

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)