Auckland, jedyne duże miasto Nowej Zelandii, pomimo swych rozmiarów okazuje się czarujące. Maoryska nazwa Auckland – Tamaki Makau Rau – ...

Auckland - Tamaki Makau Rau.

/
0 Comments
Auckland, jedyne duże miasto Nowej Zelandii, pomimo swych rozmiarów okazuje się czarujące. Maoryska nazwa Auckland – Tamaki Makau Rau – oznacza „oblubienicę tysiąca kochanków” i chyba odpowiada prawdzie, ponieważ mieszkańcy miasta naprawdę je kochają.

--> -->W Mieście Żagli żyje ponad milion ludzi – prawie jedna trzecia wszystkich Nowozelandczyków. Wielu nie daje wręcz wiary, że w ogóle można mieszkać na południe od Bombay Hills – wzgórz, które tworzą naturalną południową granicę miasta.

Mieszkańcy Auckland mają rzeczywiście powody do lokalnego patriotyzmu. Ich metropolia łączy uroki nowoczesnego miasta z bliskością natury. Łańcuchy górskie, tropikalne lasy deszczowe i lśniąca zatoka Hauraki (Hauraki Gulf), usiana mnóstwem wysp, są dosłownie w zasięgu ręki, i nawet ruchliwe centrum ma czym oddychać dzięki niezliczonym parkom, łagodzącym nieco ostre rysy wulkanicznej rzeźby terenu.
Auckland, położone na wąskim przesmyku Tamaki, jest otoczone morzem: od wschodu miasto oblewają wody zatok Hauraki i Waitemata, a od zachodu – Morza Tasmana i zatoki Manukau. Centrum Auckland to głównie ruchliwe nabrzeże pomiędzy dwoma portami, pełne atrakcyjnych przystani i czekających na gości kawiarń.
Auckland jest interesujące nie tylko ze względu na wielkomiejskie i rekreacyjne walory. To największe na świecie skupisko ludności polinezyjskiej zadziwia mieszaniną języków i różnorodnych tradycji. Miasto doskonale nadaje się na bazę wypadową dla podróżników udających się do podzwrotnikowego Northland i Bay of Islands (Zatoka Wysp) oraz na skalisty półwysep Coromandel, dokąd romantycy mogą uciec od wielkomiejskiego gwaru.

You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)