Pomnik Piotra I to rzeźba z brązu znajdująca się na cokole z granitu,w parku Pietrowskim w Woroneżu. Pomnik został osłonięty w dniu 30 sie...

Pomnik Piotra Wielkiego w Woroneż.

/
0 Comments
Pomnik Piotra I to rzeźba z brązu znajdująca się na cokole z granitu,w parku Pietrowskim w Woroneżu. Pomnik został osłonięty w dniu 30 sierpnia 1860 roku. Autorem pomnika był rzeźbiarz Evgrafovich Anton Schwartz i architekt - David Iwanowicz Grimm.

Podczas okupacji przez wojska niemieckie w okresie II wojny światowej rzeźba została przeniesiona i schowana do zakładu. Na podstawie specjalnej decyzji rządu RFSRR, została ponownie przywrócona na swoje miejsce 10 stycznia 1956. Jednym ze współautorów odrestaurowanego pomnika był rzeźbiarz Nikołaj Pawłowicz Gavrilov.

Pomnik Piotra Wielkiego w Woroneż

Pomnik ten jest uważany za najstarszy zabytek w mieście oraz przedstawia Piotra Wielkigo ze  skierowaną do przodu jedną ręką, a w drugiej trzymającego kotwicę. Symbolizuje to jego ambicję, aby uczynić Rosję potęgą morską.

Pomnik Piotra WielkiegoThe monument to Peter the Great. Voronezh.You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)