Aparaty, które rocznikowo są już antykami są bardzo cenione przez kolekcjonerów z wielu powodów, głównie z ich historycznego znaczenia  al...

Camera Obscura - pierwowzór aparatu fotograficznego.

/
2 Comments
Aparaty, które rocznikowo są już antykami są bardzo cenione przez kolekcjonerów z wielu powodów, głównie z ich historycznego znaczenia  ale nie tylko.  Historii aparatu można przypisać znacznie więcej niż wprowadzenie fotografii. Aparaty ewoluowały od camera obscura, i nadal zmieniają się przez wiele pokoleń w kwestii technologii fotograficznej.

Camera obscura prototype

Początków pierwszego aparatu (camera obscura) można doszukiwać się już w starożytnej Grecji. Podobno Arystoteles, podczas częściowego zaćmienia Słońca, zaobserwował obraz tworzony na ziemi przez promienie przechodzące między liśćmi drzewa. Euklides w swojej Optyce opisywał prostoliniowe rozchodzenie się światła i możliwość powstawania obrazu po przejściu promieni słonecznych przez niewielki otwór. Obserwacje prowadzone z użyciem tego prostego instrumentu optycznego były prowadzone przez starożytnych Chińczyków, Greków i Arabów. 


Jednak pierwszy znany nam naukowy opis ciemni optycznej znajduje się w rękopisach (pochodzących najprawdopodobniej z 1020 roku) arabskiego matematyka Alhazena (Hasana) z Basry. Najsławniejszą pracą z około stu, jakie po nim pozostały, był traktat o optyce Kitab-al-Manadhirn. Księga wydana po łacinie w Średniowieczu wywarła wielki wpływ na naukę, szczególnie na prace Rogera Bacona i Johannesa Keplera.

aparat fotograficzny pierwowzór
Camera obscura służyła astronomom do obserwacji rocznych torów, po jakich porusza się słońce, plam słonecznych i księżyca. Służyła też jako pomoc przy wykonywaniu rysunków.

Była wykorzystywana przez artystów malarzy, między innymi Leonardo da Vinci, jako narzędzie pomocne przy określaniu np. perspektywy.

W 2007 roku Jarosław Włodarczyk opublikował w czasopiśmie Journal for the History of Astronomy hipotezę stosowania camera obscura do obserwacji zaćmień słońca przez Mikołaja Kopernika. Włodarczyk porównał wyniki uzyskane przez Kopernika z wyliczonymi współcześnie maksymalnymi fazami zaćmień słońca we Fromborku. Różnice pomiędzy nimi mogły wynikać z błędów generowanych przez camera obscura.

stary aparat

Johann Wolfgang Goethe przy pomocy camera obscura utrwalał widoki ze swoich podróży.

Przez analogię z powstawaniem obrazu w kamerze otworkowej Roger Bacon wyjaśnił sposób powstawania obrazu w oku.

W 1550 roku Girolamo Cardano zastąpił otwór pojedynczą soczewką skupiającą. W 1569 roku wenecjanin Daniello Barbaro opisał w swoim dziele La practica della perspectiva zasadę działania przesłony.

pocztówka z aparatem

 Pomocne źródło (klik)
You may also like

2 komentarze:

 1. Hi Maria, your photographs are so beautiful. unfortunately i don't know what it's all about :)
  I hope someday i can swap cards with you dear.

  I just started to blog my postcards, maybe you want to visit my posts :
  http://www.postcards.uniekkaswarganti.com/2014/09/postcards-for-swap.html

  Warm regards from Indonesia,
  Uniek

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tylko pamiętałam, że wspomina się o tej kamerze w szkole :), a za tak szczegółowe informacje - dzięki :)
  Ściskam :)
  Marta

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)