Boje pod Tomaszowem Lubelskim były jedną z największych i najcięższych walk kampanii wrześniowej. Trwały one od 17 do 27 września. Znac...

Tomaszów Lubelski - Działania Zbrojne Kampanii Wrześniowej 1939

/
6 Comments

Boje pod Tomaszowem Lubelskim były jedną z największych i najcięższych walk kampanii wrześniowej. Trwały one od 17 do 27 września. Znaczna część historyków dzieli jednak działania zbrojne na dwa etapy określane mianem I i II bitwy. Pierwsza miała miejsce w dniach 17-20 września 1939 roku, druga trwała od 22 do 27 września 1939 roku. Była to druga po bitwie nad Bzurą największa batalia kampanii wrześniowej. W pierwszej bitwie udział brały zjednoczone Armie "Kraków" i "Lublin" pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora. W drugiej walczyły wojska Frontu Północnego utworzone z Armii "Modlin" generała Emila Przedrzymirskiego, dowodzone przez Stefana Dęba-Biernackiego. W pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim brało udział największe polskie zgrupowanie pancerne ok 80 wozów bojowych, w tym 22 czołgi typu 7 TP.

Poniżej znajdują sie reprinty fotografii ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. Są one drugą częścią  niespodzianki jaką otrzymałam od Kate8722 :)

bitwa nad bzurą

Koncert orkiestry niemieckiej przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja, dnia 10 października 1939. 

kampania wrześniowa

Zachodnia część miasta po bombardowaniu w dniu 7 wrzesnia 1939r. 

dzieci z tomaszowa lubelskiego

Tomaszowskie dzieci w ruinach zniszczonego miasta.

żółnierze tomaszów lubelski

Koszary - Żołnierze niemieccy przy zdobytych polskich tankietkach TKS.

druga wojna światowa tomaszów lubelski

Koszary - Oficerowie niemieccy przy zdobytych polskich czołgach TP7. 

drga tomaszów zamość w 1939 roku

Droga Tomaszów - Zamość po kapitulacji połączonych Armii "Kraków" i "Lublin" , dnia 20 września 1939. 


Koszary - Zdobyte przez Niemców polskie działa przeciw lotnicze, kal.40 mm.

kampania wrześniowa 1939

Widok miasta przed bombardowaniem w dniu 7 września 1939r.You may also like

6 komentarzy:

 1. http://www.lueben-damals.de/

  to jest link do stronki niezwykłej, ponieważ jej administratorem jest Niemka, była mieszkanka "Luben" (na Dolnym Śląsku). Po wojnie opuściła Lubin, pojechała do Heimat'u - ojczyzny, a do Lubina - na Ziemie Odzyskane przybyli Polacy. Obejrzyj stronkę. Nawet, jeśli nie znasz niemieckiego - warto.
  Nawet, jeśli mój komentarz jest ciut nieadekwatny, co do posta - stronkę polecam

  podstronka z fotografiami: http://www.lueben-damals.de/stadtbilder.html

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawe kartki i jak bardzo na czasie (rocznica wojny)

  OdpowiedzUsuń
 3. http://2.bp.blogspot.com/_Y5rxJBjn6WE/TIC-O_U8WXI/AAAAAAAAA7k/sLkg521V3eg/s1600/china.jpg O tutaj xD

  Co do wojny... Dziadek mojego męża był w SS. Mój pradziadek był w Auschwitz. Możliwe że gdzie się spotkali. Obydwoje już nie żyją.. Ale to co nam obydwoje opowiadali, to... różniło się od tego czego nas uczą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezła gratka dla miłośnika historii

  OdpowiedzUsuń
 5. Karo - mój dziadek został wywieziony na front. Dostał medal za uratowanie kolegi z pola ognia, który i tak zginął. Żyłam od dziecka opowieściami Ojca i Dziadka - stąd moja miłość do historii, do poszanowania ich przelewu krwi dla naszej przyszłości. Mieli idee , walczyli o przyszłość dla pokoleń. Jak to wygląda teraz to inna sprawa ale to w jakich zmuszeni byli żyć czasach, ile przelewu krwi się naoglądali etc... Należy im się szacunek. Mój dziadek przez całe życie był bardzo rygorystyczny, ale gdy umarł pękło mi serce...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja opowieści o wojnie znam tylko z tego co mi prababcia przekazała. Ale ona raczej dobrze współpracowała z Niemieckim okupantem. Była dla nich praczką i prasowaczką- był to też sposób na to aby jakoś przeżyć i wyżywić córki podczas gdy pradziadek był na froncie.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)