Chartres to miasto w centralnej Francji, położone na płaskowyżu nad rzeką Eure (dopływ Sekwany). Historia miasta sięga czasów starożytnych...

Chartres, miasto w centralnej Francji.

/
0 Comments
Chartres to miasto w centralnej Francji, położone na płaskowyżu nad rzeką Eure (dopływ Sekwany). Historia miasta sięga czasów starożytnych kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. Wg miejscowych legend w III wieku przybyli tu pierwsi chrześcijanie i w miejscowej grocie znaleźli rzeźbę brzemiennej kobiety, którą uznali za wyobrażenie brzemiennej Marii Panny. Po uznaniu tego faktu za cud wybudowany został tu pierwszy drewniany kościół.
W 1594 roku w Chartres miała miejsce uroczysta koronacja Henryka IV na króla Francji.
Obecnie w pełni odrestaurowane zabytkowe Stare Miasto w Chartres przyciąga swoim urokiem wielu turystów.

Chartres, miasto w centralnej Francji.

Najbardziej znanym zabytkiem Chartres jest wzniesiona w XIII wieku w miejscu dawnego drewnianego kościoła katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame de Chartres). Świątyni udało się przetrwać liczne zawirowania historii włącznie z rewolucją francuską, dzięki czemu przetrwała osiem stuleci w prawie niezmienionym stanie. Określana bywa mianem "Biblii w kamieniu" i "Duchowym manifestem czasów średniowiecza". Wewnątrz katedry na XIX wiecznej posadzce zachował się ułożony z 11 przerywanych koncentrycznych kręgów labirynt. Trasę symbolizującą drogę krzyżową i wynoszącą przeszło 260 metry pokonywali na kolanach wierni w ramach pokuty.
W 1979 roku Katedra w Chartres została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Chartres, a town in central France.

Chartres, een stad in Midden-Frankrijk.You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)