Sao Paolo albo Sao Paulo należy do największych miast brazylijskich. Metropolia leży nad rzeką Tiete w południowo-wschodniej części kraju...

Atrakcje turystyczne Sao Paulo w Brazylii.

/
0 Comments
Sao Paolo albo Sao Paulo należy do największych miast brazylijskich. Metropolia leży nad rzeką Tiete w południowo-wschodniej części kraju. Jest to nie tylko największe miasto Brazylii, ale również całej Ameryki Południowej. Liczba ludności przekroczyła już 11 milionów w samym mieście, a w całej aglomeracji aż 21 milionów, co plasuje zespół miejski Sao Paolo w czołówce największych aglomeracji świata. Jak przystało na tak duże miasto, kwitnie tu zarówno przemysł, jak i sztuka, kultura oraz nauka.

sao paulo brazylia

Historia
Miasto Sao Paolo należy to typowych pod względem historii miast Ameryki Południowej, a to oznacza ścisły związek z zakonnikami i kolonistami hiszpańskimi. W tym miejscu swoje wpływy roztaczali jezuici, a ich misja świętego Pawła stała się początkiem miejscowej osady. Na rozwój ośrodka wpływ miał przede wszystkich handel niewolnikami oraz kamieniami szlachetnymi. Bliskość wybrzeża i transport rzeczny ułatwiały przeładunek towarów i wywożenie ich na inne kontynenty. Prawa miejsce Sao Paolo otrzymało w 1712 roku, a około 100 lat później zostało powołane do funkcji stolicy prowincji. Kolejne czynniki rozwojowe, to odkrycie, uprawa i transport kawy. Rozwój przyspieszało jeszcze zbudowanie linii kolejowej w drugiej połowie XIX wieku.

Zabytki
Sao Paolo nie należy do starych miast, a wiec i zabytki są tu niezbyt stare. Najbardziej charakterystyczny dla początków istnienia obszar to Starówka, na która składa się szereg uliczek i handlowych pasaży w centrum miasta, zagubionych pomiędzy nowoczesna architekturą. Na szczególna uwagę zasługuje łączący tradycję baroku i art nouveau budynek Teatro Municipal. W obrębie lub bezpośredniej bliskości starego miasta znajdują się także liczne zabytkowe kościoły i obiekty sakralne. Do najważniejszych należy zaliczyć klasztor São Bento oraz kościoły: Nossa Senhora da Luz (pochodzący z roku 1770), Santo Antônio oraz bezwzględnie Katedrę da Sé - jeden z najstarszych obiektów tego typu w Brazylii, ufundowany już w 1554 roku.

Inne atrakcje
W Sao Paolo zapraszają turystów muzea. Jest ich tutaj wiele i można wybierać pomiędzy sztuką, historią czy innymi aspektami ludzkiego życia. Wśród nich są także bardzo nietypowe, a jednocześnie posiadające jedne z największych kolekcji eksponatów placówki, jak np. Muzeum Sztuki Sakralnej, którego ekspozycja mieści się w pomieszczeniach zabytkowego, XVIII-wiecznego Klasztoru da Luz. W Museu de Arte de Săo Pauloma najlepszą w Ameryce Łacińskiej kolekcję dzieł twórców na zachodniej półkuli, wyeksponowaną w nowoczesnym i zaskakująco prostym budynku muzealnym. Do największych atrakcji należą prace wielkiego brazylijskiego artysty, Cândida Portinari oraz obrazy francuskich impresjonistów. Do znaczniejszych muzeów należy także Pinacoteca do Estado, gromadzące bogatą kolekcję prac brazylijskich i zagranicznych artystów.


Rekreacja i kultura
Rekreacja to oczywiście parki, których jest w Sao Paolo sporo. Najciekawsze to zapewne Parque Zoologico z kolekcją tropikalnych ptaków, Park Ibirapuera z muzeami, planetarium i japońskim pawilonem, oraz słynnym obeliskiem w centrum. Wart obejrzenia jest także Instituto Butanta, stanowiący fermę węży, których jest tu około 1000 gatunków. Z ich jadu produkuje się lekarstwa i surowice. W mieście popularnością cieszy się także Formuła1, a miasto jest rodzinnym miejscem Ayrtona Senny. Misato znane jest także z tolerancji religijnej. Odbywa się tu około 90 cyklicznych imprez rocznie, w tym parada gejów, Biennale artystyczne, Sao Paulo Fashion Week, Marsz dla Jezusa, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Nowoczesnej Sztuki, Festiwal Elektroniczny, Karnawał w Sao Paulo.

You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)