Ciężko jest zdefiniować tak rozległe pojęcie jakim jest sztuka. Najprościej mówiąc – sztuką jest dziedzina ludzkiej działalności, którą...

Czym jest sztuka ?

/
1 Comments

Ciężko jest zdefiniować tak rozległe pojęcie jakim jest sztuka. Najprościej mówiąc – sztuką jest dziedzina ludzkiej działalności, którą zawodowo lub amatorsko zajmują się artyści. Nie chodzi tu jednak o artystów posiadających ukończone szkoły, dzięki którym mogą się posługiwać tym tytułem, ale o wszystkie osoby posiadające zmysł lub możliwości, dzięki którym potrafią tworzyć wzbudzające zachwyt dzieła


"Nie tylko wychowanie
ma służyć sztuce,
ale to właśnie sztuka
ma służyć wychowaniu".
(B. Suchodolski)Na sztukę i wychowanie we współczesnym świecie wpływa wiele czynników, między innymi osiągnięcia techniczne i środki masowego komunikowania. Postęp w zakresie nauki i techniki, konsumpcyjny charakter życia (dążenie, aby mieć, a nie być) to wszystko nie sprzyja rozwojowi sztuki. W dzisiejszych czasach dbamy coraz bardziej o rozwój intelektu związanego z nauką i techniką zapominając o uczuciach i wyobraźni. Z tego powodu bardzo ważna wydaje się humanizacja człowieka mająca na celu ocalić go przed rozwojem cywilizacji technokratycznej, która wzmacnia u ludzi postawę konsumpcyjną, konformizm i alienację jednostki. Jedynym ratunkiem, możliwością wprowadzenia równowagi pomiędzy rozwojem uczuć i wyobraźni a rozwojem intelektu jest sztuka.


Ceny dzieł sztuki to nie tylko jeden z najbardziej spektakularnych elementów tego rynku, ale również ten, który jest przedmiotem wielu nieporozumień. Z powodu specjalnej natury samych dzieł sztuki, kiedy to poszczególne prace są dobrami jednostkowymi, niepowtarzalnymi, nie posiadającymi substytutów – wycena rynkowa jest w przypadku sztuki zagadnieniem bardzo skomplikowanym. Z pewnością cena nie jest prostą pochodną pozycji artysty w świecie sztuki.

Oprócz licznych czynników natury artystycznej, które rzadko budzą większe kontrowersje, ogromny i coraz większy wpływ ma marketing w grupie bogatych klientów docelowych, kreowanie mody na określoną sztukę oraz obecność w mediach, nie tyle fachowych, ile właśnie masowych. Czy zatem listy najdroższych dzieł sztuki powinny wypełniać najwybitniejsze, najbardziej nowatorskie prace, jak zdają się uważać niektórzy krytycy sztuki (którzy ze zrozumiałych względów chcą te ceny uzależnić od siebie)? A może ceny powinien ustalać rynek, dla którego liczy się popyt, a więc po prostu to, czy dana sztuka podoba się tylko kilku osobom czy też chcą ją mieć tysiące, a może miliony.


You may also like

1 komentarz:

  1. zdecydowanie nie znam się na sztuce, a przynajmniej tej nowocześniejszej... ech!

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)