Taras kawiarni w nocy to obraz Vincenta van Gogha namalowany we wrześniu 1888 podczas pobytu artysty w miejscowości Arles. Van Gogh p...

Vincent van Gogh - Taras kawiarni w nocy.

/
2 Comments
Taras kawiarni w nocy to obraz Vincenta van Gogha namalowany we wrześniu 1888 podczas pobytu artysty w miejscowości Arles.

Van Gogh po przybyciu do Arles poszukiwał lokalu, w którym mógłby urządzić pracownię artystyczną. W maju 1888 wynajął dom, nazwany od koloru elewacji "Żółtym Domem". Na czas urządzania się wynajął mieszkanie nad kawiarnią Café de la Gare. Właściciele bezpretensjonalnego, czynnego całą dobę lokalu, Joseph i Marie Ginoux traktowali go hojnie i wkrótce stali się jego przyjaciółmi, natomiast ich kawiarnia stała się tematem dwóch słynnych obrazów van Gogha: Nocnej kawiarni i Tarasu kawiarni w nocy.
Vincent van Gogh - Taras kawiarni w nocy

Obraz Taras kawiarni w nocy to jedno z najbardziej znaczących dzieł w karierze van Gogha – był pierwszym, w którym użył on motywu gwiezdnej nocy jako tła. Następnym był obraz Gwiaździsta noc nad Rodanem, namalowany w tym samym miesiącu a trzecim Gwiaździsta noc, powstały w roku następnym. Artysta wspominał o dwóch pierwszych obrazach w liście do znajomego belgijskiego malarza Eugene'a Bocha, napisanym 2 października 1888:

    Mój drogi przyjacielu Boch. Wielkie dzięki za Twój list, który sprawił mi wiele przyjemności.(...) Właśnie maluję 7 płócien rozmiaru 30 (...) i [wśród nich] widok kawiarni na placu Forum, dokąd mieliśmy zwyczaj chodzić, malowany w nocy.


You may also like

2 komentarze:

 1. A to jest właśnie mój ulubiony obraz van Gogha :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry,
  Ja ten obraz bardzo miło wspominam z dzieciństwa - wisiał o zgrozo, w gabinecie stomatologicznym, do którego chodziłam jako mała dziewczynka. Może dlatego go dobrze wspominam, bo jakoś mniej pamiętam nieprzyjemne chwile, a zapadła mi w pamięć klimatyczność oraz energia płynąca z repliki. Bo oczywiście była to ewidentna replika :)
  Bardzo lubię postmodernizm w malarstwie, a co za tym idzie i obrazy V. van Gogha - właściwie każdy etap jego twórczości do mnie trafia. Ale przyznam, że w zrozumieniu (to dużo powiedziane) jego obrazów pomogło mi przeczytanie jego biografii. (nieskromnie się przyznam, że sama też popełniłam kilka replik jego obrazów :) - długo by o tym opowiadać...)
  pozdrawiam,
  K.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)