Alzacja - na skrzyżowaniu kultur      Alzacja jako region położony na granicy dwóch państw; Francji i Niemiec (dopiero w 1945 dołączył ...

Alzacja, na skrzyżowaniu kultur

/
0 Comments
Alzacja - na skrzyżowaniu kultur
     Alzacja jako region położony na granicy dwóch państw; Francji i Niemiec (dopiero w 1945 dołączył do Francji), zachwyca złożonością kultury, pięknymi krajobrazami oraz niewielkimi miasteczkami, w których czas „zatrzymał” się parę wieków temu. Dla winomanów jest on bazą wyśmienitych białych win, choć równie znane i cenione są wina musujące. Charakterystyczne, zwężające się u góry butelki są łatwo rozpoznawalne dla każdego miłośnika dobrego wina. Jeśli do tego dodamy doskonałą kuchnię, nic dziwnego, że Alzacja jest regionem tłumnie odwiedzanym przez turystów, i to przez cały rok.

Historia regionu - długie tradycje, lata świetności oraz bolesny upadek
     Winnice w Alzacji należą do najstarszych we Francji. Renesans na wina alzackie miał miejsce w średniowieczu, kiedy to francuskie klasztory potrzebowały olbrzymich ilości szlachetnych trunków na potrzeby liturgiczne. Szybko okazało się, że produkcja i sprzedaż dionizaku dostarcza środków na utrzymanie klasztornych wspólnot. W XV i XVI wieku wina Alzackie sprzedawane były z powodzeniem w całej Europie, a o świetności tamtych lat świadczą doskonale zachowane, prześliczne, renesansowe miasteczka, jak Riquewihr, Ribeauvillé, Eguisheim czy Mittelberheim.
Wraz z nastaniem wojny trzydziestoletniej w XVII wieku popyt na wina alzackie zaczął stopniowo maleć, a kiedy na początku XIX wieku do regionu dotarła epidemia filoksery, wykarczowanych zostało większość winnic.
     Przełom nastąpił dopiero w XX-tego wieku, kiedy to grupa młodych, ambitnych winiarzy pod przewodnictwem Gustawa Burgera opracowała system naprawy, który zakładał wprowadzenia nowoczesnych technologii uprawy i produkcji wina oraz skuteczną walkę ze szkodnikami i pasożytami. Najważniejsza zmiana to usunięcie mało znaczących szczepów winorośli i posadzenie w ich miejsce odmian szlachetnych. Strzałem w dziesiątkę było się przejście większości winiarzy na uprawy biodynamiczne.
You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)