Nowa Zelandia – nazywana przez Maorysów Aotearoa, czyli Krainą Długich Obłoków- olśniewa pięknem i różnorodnością krajobrazu, widokiem p...

Nowa Zelandia, Kraina Długich Obłoków

/
0 Comments
Nowa Zelandia – nazywana przez Maorysów Aotearoa, czyli Krainą Długich Obłoków- olśniewa pięknem i różnorodnością krajobrazu, widokiem pokrytych śniegiem, majestatycznych górskich szczytów i niezbadanych lasów deszczowych, krystalicznie czystych jezior, rojących się od pstrągów, turkusowych morskich zatok usianych malowniczymi wyspami, lodowców, fiordów, gejzerów i wulkanów.
Nowa Zelandia składa się z dwóch wysp głównych i małej wyspy Stewart na południu oraz niezamieszkanych wysepek. Najwięcej ludzi mieszka na Wyspie Północnej, która stanowi serce Nowej Zelandii.
Według polinezyjskiej legendy North Island jest rybą wyciągniętą z morza przez Maui. Obecnie jest bardziej zaludniona z dwóch wysp Nowej Zelandii i przyciąga turystów pięknym krajobrazem i wieloma atrakcjami. To właśnie na Wyspie Północnej znajdują się trzy największe miasta Nowej Zelandii: Auckland, Wellington i Hamilton. Trzy najważniejsze  rejony Wyspy Północnej to: Bay of Islands, Rotorua i Park Narodowy Urewera.
Auckland jest jednym z najbardziej rozległych miast świata i najważniejszym ośrodkiem ekonomicznym kraju. Leży na obszarze 1016 km2. Skupia ponad milion ludzi z czteromilionowej populacji Nowej Zelandii. W Auckland City mieszka 30% ludności regionu i 10 % całego społeczeństwa. Tereny Auckland są jednym z największych na świecie obszarów połączonych liniami metra Nazywa się je ,,miastem żagli’’, ponieważ  zawsze w ostatni poniedziałek stycznia odbywają się tu regaty, podczas których zawija do portu ok. tysiąca łodzi żaglowych. Brytyjskie osadnictwo  w Auckland rozpoczęło się oficjalnie wraz z wizytą przedsiębiorczego pastora  Samuela Marsdena w 1820 roku. Misjonarz nazwał świeżo upieczoną stolicę na cześć hrabiego Auckland, George’a Edena., wicekróla Indii.
You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)