Chocim jest obecnie niewielkim miasteczkiem, liczącym zaledwie 11 tys. mieszkańców. Położony jest malowniczo nad Dniestrem. I to właśni...

Ukraine - Chocim | Historia Polski XVII w.

/
4 Comments
Chocim jest obecnie niewielkim miasteczkiem, liczącym zaledwie 11 tys. mieszkańców. Położony jest malowniczo nad Dniestrem. I to właśnie lokalizacja Chocimia zdecydowała o roli jaką odegrała miejscowość, a zwłaszcza twierdza, w historii. Chocim został założony jeszcze w X w. Przez najbliższe trzy stulecia miasto należało kolejno do ruskich księstw: Kijowskiego, Wołyńskiego i Halicko-Włodzimierskiego. Od XIV w. Chocim przechodził w ręce mołdawskie, tureckie i polskie. Znaczenia miejscowości dodawała przede wszystkim warowna twierdza, która stała się przedmiotem zaciekłych bitew pomiędzy wojskami Rzeczypospolitej i armią turecką (w 1621 i 1673). W roku 1812 Chocim został przyłączony do Rosji, a kilka lat później otrzymał prawa miejskie. Wówczas to swoje pierwotne znaczenie straciła twierdza. W okresie międzywojennym Chocim, tak jak większosć Bukowiny znalazła się w granicach Rumunii, zaś po II wojnie światowej Chocim trafił w ręce ZSRR. Obecnie miasto leży w obwodzie Czerniowieckim na Ukrainie. 

 Ukraina na pocztówce

Twierdza z potężnymi obwarowaniami widocznymi na powyższej fotografii, nad brzegiem Dniestru, skutecznie opierała się najazdom tureckim. Miejsce wielkiego zwycięstwa nad Turkami w 1621r. wojsk polskich pod wodzą hetmana Karola Chodkiewicza i kozackich pod wodzą Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego.  
You may also like

4 komentarze:

 1. Hi Friend!
  You have a magnificent blog and very nice postcards.
  Please check out my new project at: UNESCO WHS Postcards Project
  Can you help me in this project?
  Best Regards
  Yours Cheema

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe dzieje Chocimia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. chciałabym kiedyś zobaczyć Chocim na własne oczy po tym jak sama dostałam stamtąd kartkę. twierdza wygląda imponująco!

  OdpowiedzUsuń
 4. Sparta got grain from Italy but the Athenians got grain from Scythia, which became Poland. The Scythes were heavily Hellenized and intermarried with the Greeks. The Russians mingled with Varangian Vikings and Mongol Tatars and became autocratic and helped the Turks and Arabs bastardize Greece and Greek Christianity Therefore the only true heirs left for Ancient Athenian Democratic Tradition and Erudition are the Glorious Polish people. (Boiska na Sycylii e pszenicy ale jeść z Aten Scythia. Scythia stał się bardzo greckich i demokratycznej a następnie stał się Polska. Grecy i Rosjanie stał się zbyt dużo pod dyjabła.)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)