Praga - jedno z najbardziej niezwykłych miast naszej części Europy, czarodziejski świat gotyku i baroku, w którym zaklęta została przes...

Zabytkowe miasto Europy, Praga.

/
4 Comments
Praga - jedno z najbardziej niezwykłych miast naszej części Europy, czarodziejski świat gotyku i baroku, w którym zaklęta została przeszłość. Miejsce, gdzie to, co minęło, przeplata się z teraźniejszością. Architektura tego miasta to prawdziwa encyklopedia i przekrojowy podręcznik, prowadzący poprzez style i prądy w historii sztuki. Zadziwia niezwykła atmosfera barokowych kościołów i pałaców, gotyckich wież, renesansowych, secesyjnych i kubistycznych domów mieszczańskich oraz barwny świat karczm, knajp i tancbud, w których mimo mrowia turystów każdy znajdzie swój kąt, gdzie pożywi się misą strawy i wychyli kufel wyjątkowego piwa. 

praga czechyWspółczesna Praga nie jest co prawda największym miastem europejskim, lecz cieszy się opinią jednej z najbardziej znanych metropolii Europy Środkowej. Liczy przeszło 1,25 mln mieszkańców, którzy żyją na obszarze ok. 500 km˛, i choć przybywający tam turyści są urzeczeni rozległością starej zabudowy, to trzeba wiedzieć, iż czeska stolica dopiero z końcem XIX w. zaczęła się rozwijać poza murami pięciu średniowiecznych części (Stare Miasto z żydowskim Josefovem, Nowe Miasto, Mała Strana, Hradczany i Wyszehrad). Miasta te stanowią największy czeski narodowy rezerwat urbanistyczny. To historyczne jądro o powierzchni 866 ha w roku 1992 zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Praga także należała do grupy dziewięciu miast - stolic kultury europejskiej w roku 2000. 
You may also like

4 komentarze:

 1. Fajna taka Praga w pigułce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurcze, chciałabym tam chyba jednak kiedyś jeszcze wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam w Pradze dawno temu, ale chciałabym tam wrócić. Naprawdę!

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja bym tam chciała w końcu pojechać! :D

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)