Znajdujące się po południowej stronie ratusza domki budnicze stanowią relikt dawnej zabudowy handlowej. W średniowieczu stały tu drewnian...

Domki Budnicze w Poznaniu

/
5 Comments
Znajdujące się po południowej stronie ratusza domki budnicze stanowią relikt dawnej zabudowy handlowej. W średniowieczu stały tu drewniane budy, w których sprzedawano śledzie, a także sól, świece i pochodnie oraz niektóre przedmioty codziennego użytku. W XVI w. na miejscu bud wzniesiono wąskie kamieniczki z renesansowymi podcieniami, których arkady wspierają się na wykonanych z piaskowca kolumienkach. W dolnych częściach murowanych kamieniczek mieściły się kramy, a na wyższych kondygnacjach izby mieszkalne. O właścicielach kamienic przypomina godło cechu budników umieszczone na elewacji domu nr 17 przedstawiające śledzia i trzy palmy oraz gmerk na głowicy kolumny kamienicy nr 24. Na głowicy kolumny kamienicy nr 11 odczytać można datę 1535 - zapewne wtedy wykonano prace budowlane. Zespół domków budniczych zamyka od strony południowej kamieniczka z 1538 r., zwana Kancelarią Miejską lub Domem Pisarzy. Do XVIII w. mieszkał w niej pisarz miejski, obecnie mieści się tu siedziba Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania, założonego w 1922 r. przez prezydenta Cyryla Ratajskiego. Pod arkadami sprzedają swe prace - najczęściej widoki Starego Miasta - poznańscy plastycy. Na tyłach kamieniczek budniczych biegnie ulica Kurzanoga, będąca zapewne pamiątką po stojącej tu niegdyś kamienicy o tej nazwie.

domki budnicze poznań
You may also like

5 komentarzy:

 1. Tę kartkę najczęściej dodają u mnie jako ulubioną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem ciekawa, ale żeby od razu do ulubionych... ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam i widziałam ? :D
  Ale chyba tak :)

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam tę kartkę. jest taka wesoła, pogodna i optymistyczna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To zdjęcie wygląda jakby było z filmu animowanego.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)