Hatszepsut była wybitną władczynią o nieprzeciętnej osobowości, prowadziła niezwykłe życie, owiane nadal wieloma tajemnicami. Nie była p...

Królowa Hatszepsut.

/
7 Comments
Hatszepsut była wybitną władczynią o nieprzeciętnej osobowości, prowadziła niezwykłe życie, owiane nadal wieloma tajemnicami. Nie była pierwszą kobietą, która sięgnęła po tron Egiptu. Przed nią państwem władała co najmniej jeszcze jedna - Sebek-Neferu, panująca u schyłku XII dynastii. 400 lat później na tym samym tronie zasiadła i ona, córka Totmesa I i wnuczką Amenhotepa I z XVIII dynastii, panującej w latach 1567-1320 p.n.e. 
Hatszepsut panowała przez 21 lat. Na jej kartuszach widnieje kilka imion, dwa z nich to: Maka Ra (Sprawiedliwa dusza Ra) i Henemet Amon Hatszepsut (Ta która kocha Amona). Była władczynią nadzwyczaj pokojową, nie prowadziła wojen. Poświęciła się reorganizacji państwa, podniesieniu jego poziomu gospodarczego, skupiając się na rozwijaniu kontaktów handlowych. Z jej inicjatywy odbyła się wyprawa do legendarnej krainy Punt po wonności, mirrę i kadzidło, niezbędnych do wyrobu pachnideł i perfum, a także po heban, kość słoniową, złoto i inne egzotyczne produkty. W czasie jej rządów Egipt rozkwitł. Budowała dużo i pięknie.

królowa egiptu hatszepsut


Wymazana została z kart historii przez swojego następce, a wszelkie kartusze i zapisy dotyczące jej życia zostały zniszczone...
Jej posąg (jeden z wielu) znajduje się w świątyni grobowej Królowej w Deir el-Bahri w nekropolii tebańskiej...
Hatshepsut ubierała się jak mężczyzna,nawet przypinała sobie brodę(charakterystyczną dla faraonów) na sznurkach-z jej polecenia też wszystkie rzeźby z jej wizerunkiem zostały wykonane w ten sposób...
Posąg na skrzyżowane ręce na piersiach-symbol władzy absolutnej.
Trzyma w reku :
Anch(ank)-symbol życia
Heka-berło w formie haka lub pastorału-symbol władzy królewskiej jak również atrybut Ozyrysa
Uas-berło w postaci zagiętej laski z rozwidlonymi końcami-atrybut bóstw męskich(a była kobietą)
Broda jest ,,zakręcona,, na końcu- co oznacza to ,że posąg został wykonany po smierci królowej...Pamięć o Hatszepsut zatarto, by żadna inna kobieta nie myślała o wstąpieniu na królewski tron. Ten zabieg okazał się skuteczny, kolejną królową, ale dopiero w I w. p.n.e. była Kleopatra .


You may also like

7 komentarzy:

 1. Niedawno oglądałam o niej program. Ma bardzo ciekawą biografię.

  OdpowiedzUsuń
 2. gratuluję zdobyczy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytia - owszem, sama zagłębiłam się nieco w wszelakie materiały źródłowe. Pomijając fakt,że w wieku 12 lat została matką i związki kazirodcze, które w starożytnym Egipcie były normą - sam fakt koronacji i całych zabiegów jakie miały miejsce aby zasiąść na faraońskim tronie są dość ciekawe, jak i zagadką, którą po dziś dzień próbują rozwikłać dokumentaliści i badacze, czyli kto naprawdę przyczynił się do prób wymazania jej z "Egipskiego Życiorysu".

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa kobieta.
  Cleo, wiesz, że przez Ciebie zaczełam więcej czytać o Egipcie?
  A tak poza tym, mój mąż ma problemy z sercem, o czym się niedawno w dość brutalny sposób dowiedzieliśmy :/

  OdpowiedzUsuń
 5. nie przepadam za okresem starożytnym, ale akurat kobiety na tronach w tamtym czasie fascynowały mnie od zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę sie Karo, że zachęciłam - Egipt jest warty uwagi...ale ten starozytny.

  Coś poważnego z tym sercem? zyczę mężowi szybkiego powrotu do zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Excellent way of explaining, and nice article to take information
  regarding my presentation focus, which i am going to present in university.


  Also visit my web-site ... just click the next article

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)