Historia zna bardzo wiele przykładów kobiet, które zmieniały świat. Mało kto wie, że w Egipcie faraonów kobieta była uważana za równą mężc...

Nefertiti - najpotężniejsza kobieta świata.

/
3 Comments
Historia zna bardzo wiele przykładów kobiet, które zmieniały świat. Mało kto wie, że w Egipcie faraonów kobieta była uważana za równą mężczyźnie w każdej dziedzinie. Kobiety w Egipcie miały prawo do własnych majątków, dzieci dziedziczylły majątek w linii matki, a królowe, siostry i małżonki faraonów czesto współrządzily krajem - koregentki. Kobiety starozytnego Egiptu mogły poślubić kogo chciały, mogły się rozwodzić, mając zapewnione alimenty. Kobiety z wyższych sfer uprawiały politykę, zajmowały się filozofią, sztuką lub zostawały kapłankami Boga. Kobiety wszystkich stanów, od legendarnych królowych przez artystki, kapłanki, kobiety interesu po panie domu pełniły role matek, żon i kochanek. 

 Przez ponad dziesięć lat Nefertiti była najpotężniejszą kobietą starożytnego świata. Dumnie stojąc obok swego męża, Echnatona, stanowiła przedmiot zazdrości wszystkich - piękność błogosławiona przez słonecznego boga, otoczona uwielbieniem rodziny i czcią poddanych. Jej posągom i imieniu składał hołd cały kraj, a jej przyszłość malowała się w różowych barwach. Nagle zniknęła z królewskiej rodziny, rozpłynęła się, jakby nigdy nie istniała. Nie zachowały się kroniki opisujące jej śmierć, nie ma budowli upamiętniającej jej odejście, a jej koniec do dziś pozostaje zagadką. Nigdy nie znaleziono jej ciała.

nefertiti egipt

W ostatnich latach panowania Echnatona Nefertiti żyła w separacji z małżonkiem, nakazując się portretować jako faraon-wódz. Jej popiersie (wykonane z wapienia, krytego grubą warstwą polichromowanego gipsu, z oczyma inkrustowanymi pierwotnie kryształem górskim), znalezione w 1912 w ruinach warsztatu rzeźbiarza Totmesa w Achetaton (obecnie w Berlinie), należy do arcydzieł sztuki światowej. Inne popiersie (nie dokończone) znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.You may also like

3 komentarze:

  1. Kiedyś specjalnie pojechałam do Berlina, żeby zobczyć jej popiersie. Niestety muzeum było wtedy zamknięte.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam wrażenie że podoba do tej poprzedniej- Hatszepsut

    OdpowiedzUsuń
  3. Oj Zbyszku - inna jest :) Pod każdym względem zresztą :)

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)