Tak śpiewał niegdyś znany Polski artysta Liroy ... Nie będe cytować tekstu piosenki w całości, jako,że w znacznej części podlegałoby to ...

Kielce to historia...

/
2 Comments

Tak śpiewał niegdyś znany Polski artysta Liroy... Nie będe cytować tekstu piosenki w całości, jako,że w znacznej części podlegałoby to cenzurze ;)

Same miasto położone jest w Górach Świętokrzyskich i stanowi gospodarcze i turystyczne centrum regionu. Kielce są również zagłębiem budowlanym o bogatych tradycjach, ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. Miasto jest także znanym ośrodkiem wystawienniczo-targowym. Targi Kielce organizują niemal 50 ekspozycji branżowych rocznie, połączonych z konferencjami naukowymi i pokazami. 

Znana legenda wiąże powstanie Kielc z Mieszkiem, synem Bolesława Śmiałego.
Przed ponad 900 laty w miejscu, gdzie dziś leży stolica województwa świętokrzyskiego, były nieprzebyte, pełne zwierzyny lasy, które przyciągały myśliwych. Polował tu także Mieszko. Kiedy w pogoni za zwierzyną zgubił swoich kompanów, wyjechał na nieznaną polanę i strudzony zasnął w trawie. Przyśniło mu się, że został napadnięty przez zbójców, a ci usiłują wlać mu do ust truciznę. Gdy zaczął już tracić siły, nagle objawił mu się św. Wojciech, uniósł pastorał i na ziemi nakreślił kręty szlak, który przemienił się w strumień wody. Mieszko obudził się, nieopodal ujrzał źródło. Woda w nim była smaczna, przejrzysta, taka jak we śnie. Poczuł przypływ nowych sił i szybko odnalazł swój orszak. Odjeżdżając z polany Mieszko zauważył ogromne, białe kły nieznanego zwierza, być może dzika. Zapowiedział, że wybuduje tu gród z kościołem.
Niedługo potem zbudowano w sercu puszczy osadę. Na polanie postawiono kościół pw. św. Wojciecha, a strumień, z którego woda przywróciła księciu siły, mianowano Silnicą. Osadę zaś nazwano Kiełce – na pamiątkę znalezionych tajemniczych kłów. Nazwa z biegiem czasu przekształciła się w Kielce.

kilece historia miasta
You may also like

2 komentarze:

  1. tyle razy byłam w Kielcach, a przyznam się, że nie miałam pojęcia, że z ich powstaniem wiąże się taka legenda. a przede wszystkim w życiu bym nie wpadła na to, że ich nazwa pochodzi od kłów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa etymologia trzeba przyznać, pocztówka zresztą też niczego sobie ;D

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)