Kim był Gotfryd de Bouillon? Pobożnym wojownikiem, okrutnym katem, a może rozsądnym władcą? Oto prawdziwa historia Obrońcy Grobu Św...

Gotfryd de Bouillon

/
1 Comments

 Kim był Gotfryd de Bouillon? Pobożnym wojownikiem, okrutnym katem, a może rozsądnym władcą? Oto prawdziwa historia Obrońcy Grobu Świętego.

Gotfryd de Bouillon 

27 listopada 1095 roku w Clermont papież Urban II zaapelował do europejskich władców o walkę z muzułmanami, którzy zajęli Jerozolimę. Apel ten zapoczątkował serię krucjat, które miały na celu odbicie miasta, kolebki chrześcijaństwa, z rąk niewiernych. Pierwsza z krucjat odbyła się w 1096 roku. Z wielu zakątków Europy Zachodniej wyruszyły wyprawy zarówno ludowe, jak i rycerskie. Jedną z najlepiej zorganizowanych była ta zarządzona przez Gotfryda de Bouillon.

Towarzyszyło mu dwóch braci: Eustachy III, hrabia Boulogne i najmłodszy Baldwin oraz rycerze walońscy i lotaryńscy. Po to, by móc zorganizować wyprawę Gotfryd zastawił nawet swoje posiadłości. Kiedy 15 lipca 1096 roku krzyżowcy wdzierali się do oblężonej Jerozolimy Gotfryd był jednym z pierwszych rycerzy, którzy przekroczyli mury Świętego Miasta. Tydzień później został wybrany królem Jerozolimy. Uznaje się go także za twórcę Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego.


Od tamtego czasu wokół jego postaci narosło wiele legend i podań. Historycy sami nie są już do końca pewni, kiedy urodził się, kiedy zmarł i kim naprawdę był Gotfryd de Bouillon. Twórcy filmu starają się przybliżyć widzom postać słynnego rycerza i władcy, który bez wątpienia był jedną z większych postaci średniowiecznej Europy.

żródło - http://www.planeteplus.plYou may also like

1 komentarz:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)