Pierwszymi problemami filozoficznymi były problemy kosmologiczne. Zadawano sobie pytania z czego powstał świat oraz z czego powstało wsz...

Wszystko jest z wody - filozofia Talesa

/
5 Comments
Pierwszymi problemami filozoficznymi były problemy kosmologiczne. Zadawano sobie pytania z czego powstał świat oraz z czego powstało wszystko, co w tym świecie istnieje. Tales z Miletu (625 - 545 r.p.n.e.) twierdził,iż: " Wszystko powstało z wody i wszystko jest wodą." Wywnioskował, że woda jest początkiem wszystkich rzeczy i ostatecznym ich kresem, jest duszą świata - nadawała kierunek przemian, dawała siłę. ( Woda - substancją). Tales obserwował zjawiska przyrody: to co żywe, żyje dzięki wodzie, to co jest pozbawione wody wysycha,staje się martwe; że zarodki wszystkiego są mokre, a pokarm soczysty. I ja się z nim zgadzam! Absolutnie! Irlandia też jest cała z wody, a przynajmniej jej wieksza częśc się na to składa. A jako,że pada od kilku dni to tylko utwierdzam się w filozoficznej teorii Talesa. 
Co do samej pocztówki , mogę tylko powiedzieć,że niezwykle mi się podoba! Bardzo nawet :) 

twierdzenie talesa

Ciekawostki o Talesie:

 • przewidział zaćmienie Słońca, czym podobno przyczynił się do zakończenia wojny,
 • potrafił zmierzyć wysokość piramid za pomocą ich cienia, a także odległości pomiędzy statkami na morzu,
 • według Diogenesa Laertiosa przewidując wysokie zbiory oliwek wziął w dzierżawę wszystkie okoliczne tłocznie oliwy – dzięki temu dorobił się dużego majątku,
 • podobno matce, która próbowała go zmusić go do małżeństwa mówił „Jeszcze nie pora”, a gdy ta znów nalegała gdy zaczął się starzeć mówił „Już nie pora”,
 • mówi się, że jeden z ulubionych uczniów Anaksymandra, Pitagoras, odwiedził Thalesa jako młody człowiek, i że Thales poradził mu, aby udał się do Egiptu w celu rozwoju jego wiedzy filozoficznej i matematycznej.

PS. nie wiem co w tym wszystkim nadzwyczajne, bo dziś wydaje się to być banalne, ale może w owych czasach było uznawane jako przesłanie od Bogów/Boga... (whatever).


You may also like

5 komentarzy:

 1. Anaksymander twierdził że arche było apeironem.. bezkresem..
  ulubiona teoria przedsokratejska :)

  a jakkolwiek to "głupio zabrzmi" - moja kotka wabi się na cześć wszystkich przedsokratejczyków - Astrid.. od filozofii przyrody, filozofii astralnej:) i nie ma to nic wspólnego z "Dziećmi z Bullerbyn" i "Pipi Pończoszanką" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ech, twierdzenia Talesa... miałam to na egzaminie gimnazjalnym, do tej pory to pamiętam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Tales - wybitny człeczyna. Szkoda, że takich już nie produkują ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Produkują, produkują - tylko albo sa po Harvardzie albo siedzą w zakładzie zamkniętym ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo oryginalna i nietypowa pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)