Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, to największe miasto w regionie – zamieszkuje je około 176 tysięcy osób. Jako ważny oś...

Olsztyn- stolica województwa warmińsko-mazurskiego.

/
3 Comments
Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, to największe miasto w regionie – zamieszkuje je około 176 tysięcy osób. Jako ważny ośrodek gospodarczy i siedziba głównych instytucji administracyjnych województwa, miasto przyciąga inwestorów z całego kraju. Olsztyn znany jest też z swojej filharmonii i uniwersytetu. Uwarunkowania historyczne sprawiły, że na terenach tych żywe są wpływy zarówno kultury polskiej, jak i niemieckiej, co odzwierciedla się w regionalnej kuchni i zwyczajach mieszkańców. 

 Olsztyn Warmia

Olsztyn cieszy się dużą popularnością ze względu na malownicze położenie i rozbudowaną ofertę turystyczną. Najbardziej atrakcyjną częścią miasta jest Stare Miasto, otoczone murami obronnymi. Chociaż w czasie II wojny światowej olsztyńska Starówka została praktycznie zrównana z ziemią (zachowały się zaledwie fragmenty średniowiecznych budowli), ostatnimi laty większość zabytkowej zabudowy została zrekonstruowana, w tym Górna Brama (zwana też Bramą Wysoką), XIV-wieczny zamek kapituły warmińskiej i majestatyczna katedra św. Jakuba. Olsztyn, jako stolica Mazur, oferuje również szeroki wachlarz rozrywek na świeżym powietrzu. Wielbiciele pływania, kajakarstwa, jazdy na rowerze i pieszych wędrówek z pewnością nie będą zawiedzeni.


Olsztyn jest usytuowany w północno-wschodniej Polsce, na Łyną. Stolicę województwa warmińsko-mazurskiego otaczają rozległe lasy - aż 20% powierzchni podmiejskiej zajmują tereny zalesione. W pobliżu znajdują się również dwa rezerwaty przyrody (Mszar i Redykajny), trzy rzeki i trzynaście jezior (w tym Jeziora Długie i Redykajny), które pokrywają 8,75% powierzchni miejskiej. Urzekające krajobrazy i sielankowa atmosfera sprawiają, że Olsztyn jest bardzo atrakcyjnym kurortem wakacyjnym. To także ważny węzeł komunikacyjny, położony zaledwie 90 km od granicy z Rosją i 165 km od Gdańska.

 Olsztyn - informacje


You may also like

3 komentarze:

 1. Wstyd przyznać, ale jeszcze nigdy nie byłam w Olsztynie...muszę kiedyś to nadrobić :)

  Pozdrawiam serdecznie
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęciłaś mnie na wymianę. Koniecznie muszę umówić się z kimś na wymianę za pocztówkę z Olsztyna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje tereny... Miło, że wspomniałaś o Olsztynie:) Mieszkam niedaleko O. i w ostatnich latach zmieniło się tam na lepsze... Pozdrawiam kasia at home

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)