Pluviôse to pomnik wykonanyz brązu, znajdujący się w pobliżu plaży w Calais we Francji. Został wykonany  na cześć 24 marynarzy i 3 funkcj...

Pomnik Le Pluviôse w Calais, we Francji.

/
2 Comments
Pluviôse to pomnik wykonanyz brązu, znajdujący się w pobliżu plaży w Calais we Francji. Został wykonany  na cześć 24 marynarzy i 3 funkcjonariuszy, którzy stracili życie w czasie strasznej katastrofy mającej miejsce 26 maja 1910.

Ten posąg z brązu, został oficjalnie "otwarty" 22 czerwca 1913 w obecności wiceadmirała Jaureguiberry i przedstawia anioła, zanurzającego rękę wewnątrz Pluviôse (łodzi podwodnej) wciąż wyłaniającego się nad falami, aby zebrać dusze marynarzy. 

Pomnik Le Pluviôse w Calais, we Francji.

Posąg został wykonany przez firmę w Calais Viandiez Ojciec i Syn, przy bardzo konkretnych instrukcjach rzeźbiarza -  Emile Oscar William. Na powierzchni podstawy widnieje napis: ". Dla żeglarzy Pluviôse, którszy zginęli za ojczyznę" Nazwiska wszystkich ofiar są również grawerowane, 


Monument Le Pluviose in Calais, Frankrijk.

Monument Le Pluviôse in Calais, France.

znaczki FrancjaYou may also like

2 komentarze:

  1. Pomnik robi wrażenie, przykry jest jedynie fakt, że powstał po takiej tragedii... choć z drugiej strony to ogromny szacunek wobec tych, którzy zginęli.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oryginalny pomnik, ale rzeczywiście trzeba wiedzieć 'co artysta miał na myśli'

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)