Bloubergstrand to plaża znajdująca się w miejscowości Kapsztad (Cape Town) -  – drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta w Republ...

Republika Południowej Afryki - panorama Bloubergstrand oraz Góra Stołowa.

/
4 Comments
Bloubergstrand to plaża znajdująca się w miejscowości Kapsztad (Cape Town) -  – drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta w Republice Południowej Afryki, wzdłuż brzegu Table Bay, około 25 km na północ od centrum Kapsztadu. Jego nazwa Bloubergstrand w języku afrykańskim oznacza dosłownie  "blue mountain beach", czyli 'plaża' pochodzącą z pobliskiej góry. Bloubergstrand co roku przyciąga dużą liczbę odwiedzających.
Plaża w Bloubergstrand jest bowiem popularnym miejscem na klasycznym widokiem  na Górę Stołową (afrikaans Tafelberg, ang. Table Mountain).

South Africa Bloubergstrand

Góra Stołowa stała się symbolem Kapsztadu, a jej uproszczony wizerunek (wraz z Diablim Szczytem i Głową Lwa) widnieje na fladze tego miasta.

Góra Stołowa jest jedynym obiektem na Ziemi, od którego wziął swą nazwę gwiazdozbiór – Gwiazdozbiór Góry Stołowej, oznaczony przez Nicolasa Louisa de Lacaille w roku 1751.


zielona etykieta

Góra Stołowa obejmuje obszar około 6500 ha (65 km²), z czego wierzchowina około 3 km². Najwyższym jej punktem jest kopiec kamieni usypany przez Thomasa Macleara w 1865 roku na potrzeby pomiarów triangulacyjnych. Znajduje się on na wysokości 1086 m nad poziomem morza. Po obu stronach góra ma charakterystyczne formacje: po wschodniej Diabli Szczyt (ang. Devil's Peak), a po zachodniej – Głowę Lwa (Lion's Head). Wierzchołek Góry Stołowej często okrywają chmury.

Republika Południowej Afryki - panorama Bloubergstrand oraz Góra Stołowa.
You may also like

4 komentarze:

 1. Też mam pocztówkę z Table Mountain, ale nawet się nie umywa do tego pięknego kolorowego widoczku! Śliczna kartka! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam kilka razy tę górę, ale nie wiedziałam jak się nazywa. Bardzo ładna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny krajobraz. Góry, morze, cóż więcej?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tez mam pocztówkę z Bloubergstrand. W jasny dzień można stąd zobaczyć słynną wyspę Robben Island.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)