Natura daje wiele możliwości wykorzystania swojego potencjału w codziennym życiu. Jednym z takich naturalnych, przydatnych nam elementów j...

Tree bark. Zastosowanie kory drzewnej.

/
8 Comments
Natura daje wiele możliwości wykorzystania swojego potencjału w codziennym życiu. Jednym z takich naturalnych, przydatnych nam elementów jest kora drzewna.

Kora drzewna jest odpadem z przemysłu drzewnego. Wykorzystywana jest głównie w ogrodnictwie. Jako materiał budowlany nie ma żadnych zastosowań. Jest natomiast świetnym materiałem dekoracyjnym, ułatwia również uprawę roślin. Stanowi dla nich barierę przed chorobotwórczymi grzybami i bakteriami. A także zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

kora z drzewa

Korą można wykładać ścieżki, rabatki w ogrodzie podjazdy. Można ją również wykorzystywać jako ściółkę dla gatunków lubiących kwaśną glebę (są to najczęściej duże drzewa i krzewy). Jest to możliwe dzięki temu, że świeża kora nie zawiera dużo azotu ani grzybów.
Kora jest świetną wyściółką. Kora z drzew iglastych i liściastych nadaje się idealnie dla roślin kwasolubnych, a jej związki zapobiegają rozwojowi grzybów, które stanowią duże zagrożenie np. dla iglaków. Do odkwaszenia gleby można użyć kory bukowej (zwiera wapń). Zatrzymuje rozwój chwastów, utrzymuje wilgoć w glebie, chroni przed mrozem, a wiosną przed przedwczesnym rozkwitem roślin. Jest to spowodowane niską kwasowością tej kory (pH 4,5 – 5,5).


tree bark mood board

Kora ma też wady - na przykład obniża zawartość azotu w glebie. Jeśli chcemy ją stosować, to musimy też zastosować nawozy azotowe.
Kora nadaje się również do kotłów na paliwa ekologiczne – sprawdza się tak samo dobrze jak pelety czy brykiet drzewny.

zapałki

Źródła informacji - www.budujesz-kupujesz.pl


You may also like

8 komentarzy:

 1. Cudowne!:) Kiedyś miała sporą kolekcję papeterii, ale teraz wszyscy piszą sobie smsy i maila i jakoś o listach wszyscy zapomnieli :( Szkoda! Bo kiedy otwieram skrzynkę na listy to chętnie bym zobaczyła co innego po za reklamami!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie zapomniałam, piszę listy nałogowo i to z ludźmi z całego świata :)))

   Usuń
 2. Kora ma też duży potencjał leczniczy. I tak np. kora brzozy zawiera m.in. salicyny. Naturalna aspirynka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko co naturalne - najlepsze. Szkoda, że tak rzadko to wykorzystujemy

   Usuń
 3. To wydaje mi się takie niezwykłe, że udało Ci się tyle napisać o korze drzewnej, a inspiracją widzę była pocztówka z sercem wyrytym na drzewie... A może było odwrotnie :)? W każdym razie ja nie miałam pojęcia, że kora aż tyle daje, kojarzyłam ją jedynie z ogródka mojej babci i narzekań cioci ("Ta stara kora nie wygląda już tak dobrze...). Najwidoczniej amatorzy ogrodnictwa potrafią dostrzec jej zalety :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moi rodzice często wykorzystywali ją w swoim ogrodzie :)

   Usuń
  2. Moja mama również wykorzystuje korę w ogrodzie, pod pewnym względem chroni rośliny oraz bardzo estetycznie wygląda :)

   Usuń
 4. Ładna pocztówka, a co do kory, to u mnie na ogródku jest elementem obowiązkowym, tak mówi mama. ;)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)