Jurij Gagarin urodził się w Kłuszyn, małej miejscowości położonej na zachód od Moskwy, w Rosji (wtedy znany jako ZSRR). Został pierwszym ...

Pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej - Jurij Gagarin.

/
1 Comments
Jurij Gagarin urodził się w Kłuszyn, małej miejscowości położonej na zachód od Moskwy, w Rosji (wtedy znany jako ZSRR). Został pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej i pierwszym sowieckim kosmonautą. Brał udział w jednej misji kosmicznej zwanej Wostok 1.

Był to pierwszy w dziejach ludzkości lot człowieka w przestrzeni kosmicznej. Ciekawostką jest jednak to, jak należy ten lot sklasyfikować od strony formalnej, gdyż Gagarin nie doleciał swoim statkiem kosmicznym do Ziemi, lecz katapultował się z niego, zresztą zgodnie z planem i osiągnął powierzchnię Ziemi na spadochronie. Fakt ten był początkowo zatajany przez ZSRR co najmniej do czasu uzyskania potwierdzenia przez FAI rekordu wysokości lotu, rekordu czasu lotu i rekordu wielkości masy wyniesionej na orbitę. Niezależnie jednak od sposobu lądowania FAI uznała lot Gagarina.
Gagarin radziecki kosmonauta

Po udanym pierwszym locie w kosmos Gagarin nigdy nie został wysłany w kosmos. Zamiast tego, pomagał szkolić przyszłych kosmonautów. W dniu 27 marca 1968 roku, Gagarin był test-pilotowanie myśliwca MiG-15 jet, gdy samolot runął na ziemię, zabijając Gagarin natychmiast.

Od dziesięcioleci ludzie spekulują o tym, jak Gagarin, doświadczony pilot może bezpiecznie latać w kosmos iz powrotem, ale umiera podczas rutynowego lotu. Niektórzy myśleli, że był pijany. Inni uważali, że radziecki przywódca Leonid Breżniew chciał pozbawić Gagarina życia, bo był zazdrosny o sławę Kosmonauty. 

Jednak w czerwcu 2013 roku, kolega Gagarina Aleksiej Leonow , wykazały, że wypadek został spowodowany przez Suchoj myśliwca, który leciał za nisko.

Jurij Gagarin został uroczyście pochowany na Cmentarzu przy Murze Kremlowskim.


You may also like

1 komentarz:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)