Brugia nazywana też „Flamandzką Wenecją”, to belgijskie, średniej wielkości miasto w Zachodniej Flandrii, jednocześnie ważny ośrodek ad...

Flamandzka Wenecja, co warto zwiedzić w belgijskim mieście Brugia?

/
1 Comments

Brugia nazywana też „Flamandzką Wenecją”, to belgijskie, średniej wielkości miasto w Zachodniej Flandrii, jednocześnie ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy i komunikacyjny. Brugia jest znaczącym portem śródlądowym połączonym siecią kanałów z Morzem Północnym. Od VII wieku "Municipium Brugense" było obecne na mapach Europy, należąc do najważniejszych centrów handlowych i goszcząc pierwszą europejską giełdę. Od XIII wieku Brugia należała do związku miast hanzeatyckich. Obecnie w mieście rozwija się przemysł stalowy, odzieżowy i spożywczy, a także produkcja dywanów i koronek. Z tego miejsca pochodzą też nowoczesne wagony oraz maszyny dla rolnictwa.


druga wenecja Brugia


Brugia jest miastem, w którym królują przede wszystkim słodycze. Wielu turystom znane jest Muzeum Czekolady "Choco Story" mieszczące się w budynku starej winiarni. Można tu poznać historię produkcji czekolady trwającą od 1480 roku. Belgia w ogóle jest znana z produkcji doskonałych czekoladek a w samej Brugii znajdują się setki małych sklepików i kawiarenek, w których można skosztować tego specjału. Tutaj również odbywa się festiwal czekolady, na którym prezentowane są wyroby blisko 50 wytwórców. Ciekawostką festiwalu jest przygotowywanie specjałów czekoladowych bezpośrednio na oczach zwiedzających i oczywiście możliwość degustacji. 

Brugia to miasto zatłoczone i ruchliwe, dlatego najlepiej jest spacerować po nim pieszo i to w godzinach porannych. Samochód w wąskich uliczkach nie sprawdza się w ogóle. Najpiękniejsze miejsce w mieście, to wpisana na listę zabytków UNESCO brugijska Starówka. Jest tu wiele dawnych kanałów, w większości zamulonych, ale wciąż otoczonych starymi domami z kamienia a także uroczymi małymi mostkami pozwalającymi sie przedostać na drugą stronę. Poza mieszczańskimi domami są tu też obiekty sakralne. Najciekawsza z pewnością jest bazylika stojąca przy Burg Square - Heilige Bloed Basiliek. W znajdującej sie przy bazylice gotyckiej kaplicy podobno znajduje się relikwiarz z krwią Chrystusa. Inne kościoły, to Onze Lieve Vrouwkerk z oryginalną rzeźbą Michała Anioła oraz Jerusalem Kerk z przepięknymi witrażowymi oknami.


Informacje tekstowe pochodzą z portalu brugia.lovetotravel.pl


You may also like

1 komentarz:

  1. Miasto pięknie się prezentuje na pocztówce. A ten festiwal czekolady to pewnie uczta dla amatorów słodkości :)

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)