Mogłabym tak w kółko o nim pisać i wracać do jego starożytnej historii, która tak szalenie mnie wciąż ciekawi i którą tak bardzo lubię o...

Pismo egipskie - jak to sie zaczeło i jak powstało pismo?

/
2 Comments

Mogłabym tak w kółko o nim pisać i wracać do jego starożytnej historii, która tak szalenie mnie wciąż ciekawi i którą tak bardzo lubię odkrywać, choćby na nowo.
O Hieroglifach pisałam już tutaj , więc nie będę tego samego znowu powtarzać. 
Dziś skupię się na piśmie obrazkowym i alfabetycznym :)


jak powstało pismo?


Pierwsze było przecież pismo obrazkowe, w którym nie używa się liter, ale symboli , czyli tzw. piktogramów, takim pismem posługują się np. Chińczycy. 
Egipcjanie natomiast wynaleźli swój własny rodzaj pisma nazwany pismem hieroglificznym. Jest to przykład pisma obrazkowego. Hieroglify zapisywano w świątyniach i grobowcach, a także na papirusie, specjalnym materiale piśmiennym  również wynalezionym przez Egipcjan.


Niestety , ale system pisma egipskiego był tak trudny i skomplikowany, że jego opanowanie zajmowało dzieciom egipskim wiele lat. Uwierzycie, że znaków hieroglificznych było około 700 !!! :)

W Mezopotamii posługiwano się pismem klinowym. Babilończycy pisali na tabliczkach glinianych, przypominających kształt lekko wypukłej poduszeczki. W wilgotnej glinie odciskali znaki zatemperowaną ostro trzcinką i pozostawiali do wyschnięcia. Ważne teksty, aby się nie niszczyły, wkładano do pieca i wypalano.


 Pismo obrazkowe było trudne, gdyż składało się z wielu znaków, dlatego ludy starożytne poszukiwały sposobów uproszczenia tych trudnych znaków. Tego ważnego wynalazku dokonali Fenicjanie: stworzyli pismo alfabetyczne. Poszczególne głoski oznaczano znakami, czyli literami. 
Fenicjanie pisali od prawej do lewej strony.  

Dopiero około 1000 r. p.n.e. pisma alfabetycznego zaczęli używać Grecy, wprowadzili w nim jednak szereg zmian. Wymyślili znaki odpowiadające samogłoskom. Tak powstał alfabet grecki (wywodzi się z niego cyrylica - alfabet, którym posługują się m.in. Rosjanie). Rzymianie, wzorując się na Grekach, stworzyli własny alfabet łaciński, liczący 24 litery.


Alfabet polski oparty jest na alfabecie łacińskim. Został on wzbogacony o samogłoski ą, ę, ó i spółgłoski miękkie: ć, ń, ś, ź. W związku z tym liczy 35 liter.

W średniowieczu używano różnych materiałów pisarskich. Początkowo pisano, podobnie jak w starożytności, na papirusie. Z czasem papirus został wyparty przez pergamin. Wyrabiano go ze skór owiec, koźląt lub cieląt. Produkowano nie tylko pergaminy białe, ale również purpurowe, żółte, niebieskie, a nawet czarne. Były one niezmiernie drogie.
You may also like

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię czytać Twoje posty, To taki National Geographic:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje, bardzo mi to schlebia :)

      Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)