Kolumna Aleksandrowa to monument stanowiący centralny punkt Placu Pałacowego w Petersburgu. Została wzniesiona w latach 1829-1834 z inicja...

Anioł Zwyciestwa w Petersburgu.

/
2 Comments
Kolumna Aleksandrowa to monument stanowiący centralny punkt Placu Pałacowego w Petersburgu. Została wzniesiona w latach 1829-1834 z inicjatywy imperatora Mikołaja I dla uczczenia zwycięstwa jego brata, cesarza Aleksandra I i wojsk rosyjskich nad Wielką Armią Napoleona Bonaparte w roku 1812. Autorem projektu i osobą odpowiedzialną za budowę monumentu był francuski architekt Auguste de Montferrand.

kolumna aleksandrowa

 Kolumna jest największą tego typu budowlą na świecie. Mierzy 47,5 m wysokości, a jej masa całkowita wynosi ponad 600 ton. Na szczycie znajduje się posąg anioła trzymający w jednym ręku 6-metrowy krzyż, którym przygniata węża, podczas gdy drugą rękę unosi w geście zwycięstwa, symbolizując tym samym zwycięstwo dobra nad złem. Autorem tej rzeźby jest Borys Orłowskij. Godnym podkreślenia jest fakt, iż kolumna stanowi wykonany z czerwonego granitu monolit, a jej trzon nie jest przytwierdzony do piedestału, utrzymując równowagę dzięki solidnemu osadzeniu i imponującej wadze.


źródło - wikipedia


znaczki
You may also like

2 komentarze:

  1. Oj, Rosja - moja wielka nieodwzajemniona miłość ;) Warto by było zobaczyć Sankt Petersburg na żywo. Może kiedyś...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. z całą pewnością byłoby warto, niemniej jednak w gre zawsze wchodzą koszta, więc jak piszesz - "Moze kiedyś" :)

      Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)