Melbourne jest poki co drugim co do wielkosci miastem w Australii, ktorego esencja zycia jest jedzenie sport i sztuka. I nie ma co si...

Sanktuarium pamięci w Malburne.

/
6 Comments

Melbourne jest poki co drugim co do wielkosci miastem w Australii, ktorego esencja zycia jest jedzenie sport i sztuka. I nie ma co sie dziwic, gdyz najwiekszy wplyw na to miasto ma emigracja Grecka, ktora znana jest z  zycia nocnego :-)
Melbourne jest domem dla przeszlo 140 nacji zyjacych drzwi w drzwi kolo siebie a przybylych podczas 4 glownych fali emigracji. Pierwsza z nich bylo europejskie osiedlenie w 1830 roku przez glownie anglikow i szkotow. Druga fala byla goraczka zlota z 1850 roku, kiedy to ludzie przybywali do Melbourne szukajac szczescia. W tym czasie przybyla tez znaczna liczba ludnosci chinskiej a samo miasto zyskalo sobie przydomek “Marvellous Melbourne” oznaczajace - Cudowne Melbourne.
Trzecia fala jak nie trudno sie domyslec to uchodzcy powojenni. W 1976 roku 20 procent populacji mowila juz innym jezykiem niz angielski. Znaczna fala migracji byla tez czwarta, ostatnia jak dotad ze znaczniejszej liczby przybylych emigrantow. W 1970 na ziemie Wiktorii przybyla znaczna ilosc ludnosci z Wietnamu i Kambodzy.

muzeum w malburne

Shrine of Remembrance przy ulicy Sw Kildy poswiecone jest I Wojnie Swiatowej.  Jest to innymi słowy odpowiednik naszego pomnika "Nieznanego Żołnierza". 25 kwietnia jest dla Australijczyków dniem szczególnym. ANZAC Day to największe święto narodowe obchodzone w rocznicę, w którą żołnierze australijscy i nowozelandzcy wylądowali w Gallipoli w roku 1915 by wziąć udział w bitwie o Dardanele. Australia jako demokratyczne, suwerenne państwo funkcjonowała zaledwie 14 lat, kiedy to w 1914 roku podjęto decyzje o przystąpieniu do Pierwszej Wojny Światowej.  Była to ważna decyzja dla tak młodego państwa, któremu zależało na zdobyciu uznania i reputacji innych krajów. I choć trwająca długie miesiące walka zakończyła się niepowodzeniem, Australijczycy i Nowozelandczycy wyraźnie opowiedzieli się za niepodległością narodów.


australijskie znaczki




You may also like

6 komentarzy:

 1. wspaniałe znaczki! kartka oczywiście też. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kartka jakoś jednoznacznie mi się kojarzy z Indiana Jones!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podobaja mi się Australijskie znaczki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bo australijskie znaczki są cudowne.
  A sama Australia? Taka dzika i nieokiełznana, pomimo pozornej cywilizacji. Piekne miejsce :)
  A kartka jak najbardziej na "tak"

  OdpowiedzUsuń
 5. znaczkami już się zachwyciłam na forum, ale kartka wcale im nie ustępuje. co prawda to minimulti, ale jednak... wywołuje emocje. moement zadumania.

  godna zazdrości, naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiesz, ja nawet nie zauważyłam ,ze to multi - poważnie! Tak mi sie spodobała pod względem tajników historycznych, że jest mi to zupełnie obojętne :)))

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)