Ljubljana posiadając  wszelką infrastrukturę nowoczesnej stolicy, zachowała swoją sielską atmosferę,  otwartość i przyjacielskość małeg...

Ljubjana

/
6 Comments

Ljubljana posiadając  wszelką infrastrukturę nowoczesnej stolicy, zachowała swoją sielską atmosferę,  otwartość i przyjacielskość małego miasta. Jest miastem pulsującym życiem i pełnym niespodzianek. W czasie zimy ma  trochę senny charakter regionu środkowej Europy, by latem ukazać swoje zrelaksowane, śródziemnomorskie oblicze.

W okolicach Ljubliany aż roi się od ciekawych miejsc  natury, tym również miejsc świadczących o dynamicznej przeszłości kulturowej, atrakcyjnych szlaków rowerowych oraz pieszych, czy różnorodnych lokali zaspokajających najbardziej wybredne kulinarne gusty.


ljubliany słowenia

Powyższe zdjęcie na plac, nosi nazwisko wielkiego poety słoweńskiego France Prešerena (1800-1849). Jego poezja symbolizuje tęsknotę za  miłością oraz wolnością, to dlatego jeden z jego wierszy „Toast/ Zdravljica” stał się hymnem narodowym Słowenii. Pomnik ku czci artysty wzniesiono w 1905 roku i jest dziełem architekta  Maksa Fabiani oraz rzeźbiarza Ivana Zajca.  Układ Placu oparty jest na modelu włoskim, zdominowany jest przez fasadę Kościoła Franciszkanów, który zbudowano w latach 1646-1660. Jego olbrzymi ołtarz jest dziełem rzeźbiarza Francesco Robba z połowy 18-tego stulecia.  Sklepienie  ozdobił w połowie XIX wieku Matevž Langus, a Matej Sternen odnowił je w latach trzydziestych XX wieku.


Charakterystycznymi elementami  Placu Prešeren są fasady budynków  “Ura” and “Centromerkur”  w stylu  Art Nouveau.
Niezwykłym elementem architektury  Ljubljany jest Potrójny Most (Tromostovje). Jego podstawę stanowi stary kamienny most z  1842. W 1931 architekt  Jože Plečnik  do istniejącego mostu dodał, po jego obu stronach, dwie kładki dla pieszych. Powstał w ten sposób  potrójny  most umożliwiający dostanie się do Starego Miasta.

Więcej informacji: www.visitljubljana.si 


You may also like

6 komentarzy:

 1. jejku, jaka piękna pocztówka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, jest piekna i co lepsze - jest moja :D

   Usuń
 2. a pomnik Preserena to główny punkt spotkań młodych Słoweńców jak u nas pomnik Mickiewicza w Krakowie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mysle, że kazde miasto ma takie swoje charakterystyczne miejsce

   Usuń
 3. Jeszcze żadnej pocztówki ze Słowenii nie udało mi się zdobyć, ale widziałam ich wiele i muszę przyznać, że jest cudownym krajem! Pozazdrościć widoków i oczywiście klimatu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To moja pierwsza pocztowka z Sloweni i do tego taka piekna :) A wszystko dzieki pasażerce :)

   Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)