Przez ostatnie pół roku, bardzo często nachodzą mnie refleksje i wspomnienia związane z rodzinnym domem i moim dzieciństwem. Ogromna...

Folklor kaszubski

/
9 Comments

Przez ostatnie pół roku, bardzo często nachodzą mnie refleksje i wspomnienia związane z rodzinnym domem i moim dzieciństwem. Ogromna tęsknota, za tym co było, która powraca tylko na kadrach filmu naszej pamięci. Uzmysławiam sobie coraz częściej jak cieżko zyć z dala od tych, których kochamy. 
Tęsknie za spacerami brzegiem plaży gdzie w horyzoncie Bałtyk określa jego bezmiar, tęsknie za grzybobraniem i łapaniem żab do słoika... Zadziwiające jak szybko przeminęło nasze dzieciństwo, jak szybko zmienilismy swoje zycie i jak szybko podążamy wciąż na przód.


Ta poniższa pocztówka pochodzi z moich rodzinnych stron, może dlatego zawsze bedzie wzbudzać we mnie tęsknotę do Kaszub...

haft kaszubski

Kaszubi wyróżniają się bardzo ciekawym folklorem, rozbudowanym rzemiosłem oraz pięknym haftem. Największym skarbem tej grupy jest ich język, który nie jest uznawany jedynie za gwarę, ale za oddzielny język. Ciekawostką jest to, że język kaszubski można zdawać na maturze.


Haft kaszubski wyróżnia się przede wszystkim kolorystyką. Paleta barw składająca się z siedmiu głównych kolorów: trzy odcienie niebieskiego, czerwony, żółty, zielony i czarny, została ustalona jeszcze w okresie między wojennym. Do dziś jest ściśle przestrzegana. Podstawowym motywem występującym w hafcie kaszubskim jest motyw roślinny. Najczęściej wykorzystuje się: owoce granatu, gwiazdę morską, róże, tulipany, niezapominajki, margarity. Aby haft był pełny motywy roślinne, delikatnie uzupełnia się motywami geometrycznymi.


Kaszubi w odróżnieniu od mieszkańców innych regionów, mogą pochwalić się literaturą we własnym języku. Pierwszym Kaszubem piszącym w rodzimym języku był Florian Ceynowa (1817-1881). Jeszcze, za życia Floriana narodził się inny znany autor dzieł kaszubskich Hieronim Derdowski (1817-1881). Hieronim jako wybitny pisarz i poeta przyczynił się do powstania nieoficjalnego hymnu kaszubskiego „Mazurek Kaszubski”.  Równie ważnymi postaciami literatury kaszubskiej byli Aleksander Majkowski (1876-1938), lekarz, pisarz i działacz kaszubski oraz Bernard Sychta (1907-1982), ksiądz z Sierakowic, badacz języka i folkloru kaszubskiego.

Czytaj więcej / Read more: Polska tradycjaYou may also like

9 komentarzy:

 1. Rzeczywiście, dzieciństwo przemija zdumiewająco szybko. Nie wiadomo w którym momencie spostrzegamy, że nie jesteśmy już niewinnymi dziećmi,stajemy się niezależni i musimy brać własne życie w swoje ręce z całkowitą odpowiedzialnością. Choć są i tacy, którym dorastanie zajmuje wiele lat. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękna pocztówka:) dziękuję za miły komentarz:)

  OdpowiedzUsuń
 3. niesamowite, jak wiele uczuć może wzbudzać kolorowy kawałek kartoniku jakim jest przecież pocztówka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za komentarz i mam pytanie...Posiadasz już może pocztówkę z Gniezna? Bo jeśli nie to chętnie wyślę Ci coś z mojego rodzinnego miasta. Sama również zbieram pocztówki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłoby cudownie. Chętnie przygarne coś z Gniezna i z chęcią wyślę coś do Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyślij mi na maila paulamagon@op.pl adres na który mam wysłać pocztówkę :) ♥

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie tylko dzieciństwo, ale też beztroska z nim związana, której nam chyba najbardziej brak. Podziwiam Cię, a jednocześnie przykro mi, że są powody dla których jesteś tam a nie tu. Podziwiam, bo masz odwagę, jak prawie milion Polaków, nie wyobrażam sobie żyć z dala od bliskich. Pewnie kiedyś wrócisz, więc życzę, żebyś po prostu miała do czego - praca, dom/mieszkanie, itp. Bo przecież bliscy zawsze tu będą na Ciebie czekać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuje za miłe i pocieszające slowa. Raczej już nie wrócę niestety. Niedługo przeprowadzam się do innego kraju, bede bliżej Polski:) Bedę mogła częściej ich odwiedzać.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)