„Wenecja Północy”, „miasto na wodzie” to jedne z wielu określeń, które oddają niezwykły urok tego miasta. Sztokholm jest zbudowany na ...

Wenecja Północy - Sztokholm

/
1 Comments

„Wenecja Północy”, „miasto na wodzie” to jedne z wielu określeń, które oddają niezwykły urok tego miasta. Sztokholm jest zbudowany na czternastu wyspach połączonych ze sobą 53 mostami oraz lądem stałym nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar (szw. Mälaren) wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Ciągnący się na wschód od miasta archipelag wysp obejmuje ich około 24 tysięce. Sztokholm jest dziś metropolią, która wraz z zespołem miejskim liczy prawie 1,5 miliona mieszkańców. Jest miastem prężnie rozwijającym się w sensie gospodarczym, turystycznym i kulturalnym, nieustannie zachwyca przestrzenią, przyrodą oraz historią, która daje o sobie znać na każdym kroku. Ze 188 km² powierzchni miasta zaledwie jedną trzecią stanowi teren zabudowany, pozostałe woda, lasy i parki.

Sztokholm dysponuje dwoma międzynarodowymi lotniskami: Arlanda (40 km od miasta) oraz Bromma (8 km). Do Sztokholmu można też dostać się drogą morską. Promy z Polski (konkretniej z Gdańska) cumują w porcie Nynäshamn. Można powiedzieć, że Sztokholm jest miastem prawdziwie europejskim. Świadczą o tym także jego liczne miasta partnerskie, np. Belgrad, Berlin, Helsinki, Londyn, Paryż, czy Warszawa.

sztokholm

Sztokholm jest jednak geograficznie oddalony od centrum Europy. Z powodu położenia na północy jego klimat jest silnie zróżnicowany, w zależności od pory roku. W czasie zimy dzień trwa około sześciu godzin. Natomiast w czerwcu czas ten sięga nawet 18 godzin. Z tego powodu, w Sztokholmie są ciepłe lata i mroźne zimy. Także to wpływa na to, iż pomimo bycia stolicą Szwecji i największym jej miastem, o największym zaludnieniu (3 218 os./km²) Sztokholm jest miastem bardzo spokojnym. Można odnieść wrażenie, że życie toczy się tu powoli, charakterystycznym dla Skandynawi rytmem.


You may also like

1 komentarz:

  1. Kocham tę pocztówkę, moim zdaniem najlepsza z całej serii.

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)