Wenezuela , to państwo w centralnej części Ameryki Południowej. Stolicą jest duże, prawie dwumilionowe Caracas . Granice Wenezueli to praw...

Venezuela, państwo w centralnej cześci Ameryki Południowej

/
5 Comments
Wenezuela, to państwo w centralnej części Ameryki Południowej. Stolicą jest duże, prawie dwumilionowe Caracas. Granice Wenezueli to prawie 5 tysięcy kilometrów, w tym blisko połowa z Brazylią i niewiele mniej z Kolumbią.

Pierwszym człowiekiem, który zwrócił uwagę na miejsce, zwane dziś Wenezuelą był Amerigo Vespucci, znany podróżnik i odkrywca. Znalezione przez niego indiańskie domy na palach przypomniały mu europejską Wenecję, stąd wzięła się właśnie nazwa Wenezueli, która oznacza "małą Wenecję". Było to nad jeziorem Maracaibo. Wcześniej już na te tereny zapuszczał się inny podróżnik Krzysztof Kolumb, ale dopiero Vespucciego można uznać za prekursora. Do odkryć przyczyniły sie też legendy o słynnym Złotym Mieście El Dorado. Zajęcie terenów dzisiejszej Wenezueli przez Hiszpanów sprawiło, że przez całe stulecia Indianie byli siłą roboczą. Z czasem zaczęto też sprowadzać do pracy murzyńskich niewolników.

Wenezuela

Wenezuela to przede wszystkim piękne krajobrazy. Niespotykanie malownicze rzeki i wodospady przepływające przez zalesione góry. Najważniesza rzeka to Orinoko, z dopływami: Ventuari, Caura, Caroni, Meta, Arauca i innymi. Katarakty i wodospady są typowym zjawiskiem. Wśród nich znajduje się najwyższy na ziemi wodospad Salto del Angel mający ponad kilometr wysokości. Rzeki stanowią doskonałe źródło zasilania. Największym jeziorem jest Maracaibo. Jest tu bardzo urozmaicona roślinność, w tym wiecznie zielone lasy równikowe, pokrywające 34% powierzchni kraju. Większość z nich występuje na Nizinie Orinoko. Na pozostałych terenach można spotkać roślinnośc trawiastą oraz formacje pustynne. Zwierzęta, to przewaznie niedźwiedzie andyjskie, oceloty, oposy, kajmany i pekari. W Wenezueli sa trzy parki narodowe.


Venezuela

Na terenie Wenezueli wydzielić można kilka regionów turystycznych, które tylko w części oddają bogactwo środowiska naturalnego i duże zróżnicowanie wartości kulturowych tego kraju. Do najważniejszych należą: Laguna Sinamaica, Santa Dua de Córo, Cordillera de Merida, park narodowy Canaima i wyspa Margarita. Bardzo ważnym regionem jest stolica kraju - Caracas. Laguna Sinamaica leży w zachodniej części jeziora Maracaibo (13,6 tys. km2). Wśród rozlicznych kanałów i wilgotnych lasów równikowych wznoszą się, budowane na wysokich palach, domy Indian Guajiros (osady: El Barro, Boca del Cano, Sinamaica). Wyspa Margarita (85 km2) leży wśród archipelagu Małych Antyli na wysokości miasta Cumana. Do połowy lat sześćdziesiątych była zapomnianym regionem Wenezueli i dopiero utworzenie strefy wolnocłowej wpłynęło na jej niezwykle dynamiczny rozwój.

 pocztówka z wenezuelii


You may also like

5 komentarzy:

 1. Ten kolor wody jest przepiękny! Zaraz też przypomniała mi się ze szkoły olimpiada o Wielkich Odkryciach Geograficznych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnia kartka jest rewelacyjna!

  OdpowiedzUsuń
 3. Marysiu, Ty szczęściaro! kartki są niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie boskie pocztówki! Pooodziel się! :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem szczęściarą - jestem szczęściarą :)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)