Nazwa "folklor" została po raz pierwszy użyta w Anglii w XIX wieku. Na język polski można przetłumaczyć ją dosłownie jako "...

Polski folklor, czym jest folklor

/
1 Comments
Nazwa "folklor" została po raz pierwszy użyta w Anglii w XIX wieku. Na język polski można przetłumaczyć ją dosłownie jako "wiedza ludu". Do folkloru danego obszaru zalicza się całą twórczość ludową - muzykę, tańce, mowę (gwarę), pieśni, stroje i rękodzieła. Z pojęciem folkloru wiążą się także inne pojęcia, jak etnologia - czyli nauka, która bada kulturę ludową - i etnografia - która zajmuje się opisywaniem tej kultury.
Kiedy mówimy o folklorze, bardzo często pojawia się termin "region", który oznacza tu obszar zamieszkały przez ludzi, których kultura, zajęcia i sposób życia różnią się od innych sąsiedzkich obszarów.

W Polsce wyróżnić możemy następujące regiony:
Lubelskie, Kujawy, Podlasie, Mazowsze, Kaszuby, Pomorze, Wielopolska, Śląsk, Podhale.


Tańce ludowe możemy pogrupować właśnie według regionów na których występowały. Tak więc na Śląsku można wyróżnić trojak, lipkę, koziorajkę, starą babę; na Kujawach - kujawiak, chodzony (który był właściwie ludowym polonezem); w Wielkopolsce - chodzony, walczyk i wiesiołek; a na Kaszubach - owczarz, szewc i rüs dwa. Oprócz tańców regionalnych w Polsce występowały tzw. tańce naśladowcze, w których tancerze naśladowali ruchami i mimiką czynności zasugerowane w nazwie tańca. Za przykład można tu podać takie tańce jak miotlarz czy ceglarz.You may also like

1 komentarz:

  1. kiedy należałam do zespołu ludowego moim ulubionym tańcem były tańce żywieckie i lubelskie :)

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)