Najbardziej znany pomnik Kopenhagi to oczywiście Mała Syrenka Den Lille Havrue. Stojący przy nabrzeżu Langelinie posąg przedstawia tytuło...

Mała Syrenka w Kopenhadze

/
1 Comments
Najbardziej znany pomnik Kopenhagi to oczywiście Mała Syrenka Den Lille Havrue. Stojący przy nabrzeżu Langelinie posąg przedstawia tytułową bohaterkę baśni H. Ch. Andersena. Pomnik ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg.
Rzeźba została zamówiona i ufundowana w 1909 przez syna założyciela browaru Carlsberg - Carla Jacobsena, którego zafascynowała historia przedstawiona w balecie Mała Syrenka. Pomnik został wykonany przez duńskiego rzeźbiarza Edvarda Eriksena, a odsłonięto go 23 sierpnia 1913 roku. Modelką dla Eriksena była jego żona - Eline.

Mała Syrenka stała się jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi i znaną na całym świecie atrakcją turystyczną, czego dowodem może być fakt, że w wielu miastach powstały kopie posągu.

Mała Syrenka w KopenhadzePomnik wielokrotnie padał ofiarą chuligańskich wybryków. Syrenkę kilkakrotnie przemalowywano, najczęściej na czerwono. Odcinano jej głowę lub ramię, a w 2003 r. strącono z cokołu za pomocą materiałów wybuchowych. W 1961 r. ubrano ją w biustonosz, a w 1986 r. na jej głowę nałożono krowi łeb. 16 grudnia 2004 r. trzy autobusy, pełne japońskich turystów, po dotarciu do portu ujrzały Syrenkę szczelnie okrytą turecką burką i owiniętą szarfą z napisem "Turcja w UE?". Był to protest przeciw podjętej właśnie w Parlamencie Europejskim decyzji o rozpoczęciu z Turcją negocjacji w sprawie przyjęcia tego kraju do Unii.


You may also like

1 komentarz:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)