Miasto włoskie, leżące u podnóża Apeninów, na południowym skraju Niziny Padańskiej. Jest znanym ośrodkiem kulturalno-naukowym, z jednym...

Miasto włoskie, leżące u podnóża Apeninów, czyli informajce o Boloni

/
3 Comments

Miasto włoskie, leżące u podnóża Apeninów, na południowym skraju Niziny Padańskiej. Jest znanym ośrodkiem kulturalno-naukowym, z jednym z najstarszych w Europie uniwersytetów - założonym w 1088 roku, wyższą szkołą sztuk pięknych, ośrodkiem badań jądrowych, z wielką biblioteką miejską, uniwersytecką i zbiorami w konwersatorium. Symbolem miasta jest stojąca na środku Piazza del Nettuno fontanna Neptuna z 1566 roku, do której turyści wrzucają monety.
Bolonia jest eklektyczna - gwarna i spokojna, czerwona i zielona. Jest jednym z najpiękniejszych włoskich miast. Atmosferą, zabytkami i wieloma atrakcjami przyciąga rzesze turystów. Jest pełna starych ceglanych budynków, pałaców i skwerów otoczonych portykami w kolorze ochry. Centrum miasta jest bardzo zwarte, a jego układ ma średniowieczny rodowód. Jedna z głównych ulic centrum jest zawsze zatłoczona. Pełno tu kin i barów. Na jej końcu jest Piazza Maggiore skąd promieniście rozchodzi się sieć ulic. Stoją przy nich domy z czerwonej cegły, przyozdobione balkonami i kryte czerwoną dachówką. Można tu trafić na wędrownych kuglarzy, połykaczy ognia, obcojęzyczne chóry, które ustawiają się na stopniach bazyliki San Petronio. Piazza Maggiore ma też swoją tajemnicę. Skrywają ją odcienia Palazzo del Podesta, po lewej ręce Neptuna. Jedna osoba staje pod sklepieniem twarzą do ściany, druga w przeciwnym rogu, oddalonym o parę metrów. Mówią szeptem do ściany i się słyszą. Zjawisko jest niewytłumaczone. Na ulicach Starego Miasta niezapomniane wrażenie robią wysokie, sklepione arkady. Większość zabytków skupia się w śródmieściu, a jego życie najbardziej tętni przy Piazza Maggiore i Piazza del Nettuno. Wznoszą się tu najważniejsze budowle Bolonii. Najważniejszą jest najpiękniejsza w całych Włoszech ceglana gotycka budowla, kościół San Petronio. W pierwotnych planach świątynia miała być większa od Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jednak pieniądze i grunt pod nawę boczną zostały przeznaczone przez bolońskiego legata papieskiego na budowę nowego uniwersytetu. W muzeum bazyliki wystawiona jest makieta oryginalnego projektu. W świątyni, nad centralnym portalem umieszczona jest piękna rzeźba Jacopa della Querci - Madonna z Dzieciątkiem. W bocznej kaplicy kryją się prawdziwe skarby-dzieła, m.in. XV-wieczne freski Giovanniego da Modena. Ołtarz kościoła jest złocony, a wykonał go Jacop di Paolo. Do posadzki brązowego południka umocowany jest zegar astronomiczny, będący najdziwniejszym zabytkiem. Poprzez specjalny otwór w dachu, pada nań promień słońca. Kolejną budowlą jest Palazzo Re Enzo, w którym stronnicy papiescy od 1249 roku przez dwadzieścia lat więzili króla Sycylii, Enzo. I w końcu Palazzo Comunale - z ciężkimi nabijanymi ćwiekami drzwiami, umocnione przyporami i podziurawione otworami pochodzącymi z pierwotnego rusztowania. Obok Pałacu Enzo stoi wzniesiony na zlecenie rodziny Bentivoglio, władającej miastem w XV wieku, aż do przywrócenia władzy papieskiej, Palazzo Podesta. W Pałacu tym mieszkała królowa Polski, żona Jana III Sobieskiego - Maria Kazimiera Sobieska. W jego zachodniej części nie trudno zauważyć Palazzo Comunale z dużym posągiem papieża Grzegorza XIII. Kolejnym bolońskim pałacem jest bogato zdobionym Pałac Notariuszy z XIV wieku, upamiętniający bolońskich prawników, tworzących w średniowieczu podstawy współczesnego prawa europejskiego.

You may also like

3 komentarze:

  1. Rewelacyjny kontrast, uwielbiam takie widoczki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna, taka realistyczna, odrapane ściany, kraty w oknach, a wygląda świwtnie!

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)