Giza to płaskowyż na zachód od Kairu, granica pomiędzy pustynią a roślinnością delty Nilu. Kiedyś była to nekropolia, do której prowadził...

Egypt - Giza

/
2 Comments
Giza to płaskowyż na zachód od Kairu, granica pomiędzy pustynią a roślinnością delty Nilu. Kiedyś była to nekropolia, do której prowadziła droga z Heliopolis a także kanał wykopany w czasach IV dynastii. Dziś Giza traktowana jest jak dzielnica Kairu. Praktycznie nie ma jakiejś widocznej między nimi granicy. Zobaczycie tam jeden z siedmiu cudów świata a mianowicie piramidy, które stoją już tam od 4,5 tysiąca lat! Najbardziej znane są przede wszystkim piramidy IV dynastii - największa Chufu (Cheopsa), Chafre (Chefrena) i Menkaure (Mykerinosa). Największa z piramid, ma wysokość 146 metrów i kształt ostrosłupa o kwadratowej podstawie długości 230 metrów. Do jej budowy użyto ponad 2 mln. kamiennych bloków o wadze 2,5 do 15 ton. Oprócz piramid w Gizie zobaczycie także Sfinksa.Twarzy mierzącego 57 m długości i 20 m wysokości kolosa nadano rysy Chefrena. W Nowym Państwie widziano w nim przede wszystkim uosobienie Re-Horachty (Hor-em-Achet, czyli "Horus na horyzoncie", po grecku Harmachis), do którego ciągnęły rzesze pielgrzymów. Wychowywani w Memfisie młodzi książęta przybywali tutaj medytować i zgłębiać tajniki rządzenia. 

giza egipt
You may also like

2 komentarze:

  1. haha, śmieszna kartka, a raczej śmieszny wielbłąd na pierwszym planie :D

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)