MiG-21 (ros. МиГ-21 ) – radziecki samolot myśliwski skonstruowany w latach 50. XX wieku w biurze konstrukcyjnym MiG przez Artioma Mikoj...

Radziecki samolot myśliwski MiG - 21

/
2 Comments

MiG-21 (ros. МиГ-21) – radziecki samolot myśliwski skonstruowany w latach 50. XX wieku w biurze konstrukcyjnym MiG przez Artioma Mikojana i Michaiła Guriewicza. Ze względu na swoją sylwetkę dorobił się wśród pilotów nazwy ołówek. Przez ponad 3 dekady podstawowy samolot myśliwski w Polsce. Definitywnie wycofany z eksploatacji w polskich Siłach Powietrznych 1 stycznia 2004 roku.
MiGa-21 używano w Wietnamie i był tam jednym z najbardziej zaawansowanych samolotów myśliwskich, jednak z powodu niskiej nośności podskrzydłowych węzłów uzbrojenia wielu pilotów północnowietnamskich preferowało latanie samolotem MiG-19.

mig 21


Samolot był również intensywnie wykorzystywany w latach 60. i 70. w konflikcie na Bliskim Wschodzie przez siły powietrzne Egiptu, Syrii i Iraku przeciwko Izraelowi. Maszynę zdeklasował tam nowocześniejszy F-15 (zaprojektowany początkowo do walki z radzieckim MiG-25), nabyty przez Izrael w latach 70. Jednym z największych użytkowników MiG 21, szczególnie po jego powodzeniu w wojnie Indyjsko-Pakistańskiej w 1971 roku, były Indyjskie Siły Powietrzne. Samolot był również użyty pod koniec 1999 roku podczas walk o Kargil ze średnim skutkiem.
MiGa-21 wykorzystywano również we wczesnych etapach wojny w Afganistanie do działań wsparcia wojsk lądowych i rozpoznania (MiG-21R). Został wkrótce zastąpiony przez nowocześniejsze MiGi-23, MiGi-27 oraz Su-22M3.

You may also like

2 komentarze:

  1. ostatnio czytałam o ucieczce Polaka z PRLowskiej Polski MIGiem właśnie, który następnie Amerykanie rozłożyli na częśći, zrobili ich gipsowe odlewy i grzecznie oddali Polakom :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szukałam w internecie próbuje znaleźć pomysły, jak zdobyć moim osobistym blogu zakodowane, twój obecny styl i temat są wspaniałe. Czy kod to siebie czy może zatrudnić programista, aby zrobić to dla ciebie?

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)