... był pierwszą nowoczesną jednostką bojową w Polskiej Marynarce Wojennej. Zbudowany przez francuską stocznię Chantiers Naval Francais w ...

Okręt Rzeczypospolitej Polskiej WICHER

/
3 Comments
... był pierwszą nowoczesną jednostką bojową w Polskiej Marynarce Wojennej. Zbudowany przez francuską stocznię Chantiers Naval Francais w Blainville w latach 1926-1930. Polską banderę podniesiono na tym niszczycielu 8.VII.1930r. Tydzień później "Wicher" rozpoczął służbę w kraju, dowodzony przez kmdr. ppor.Tadeusza Margensterna. Jego załogę stanowiło 155 ludzi. We wrześniu 1939r. okręt samotnie bronił polskiego wybrzeża. Pozostała na Bałtyku jako jedyny z dywizjonu kontrtorpedowców. Po zwycięskiej potyczce z Lutjensa, zatonął 3 września trafiony trzema bombami niemieckich Stukasów w porcie wojennym na Helu. 

wicher polski okręt


Fotografia z lipca 1935r. z kolekcji Adama Pacheckiego. Odznaki pamiątkowe z zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu i z prywatnej kolekcji Włodzimierza Soszyńskiego. 
You may also like

3 komentarze:

 1. mój Tato był marynarzem :o)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna i bardzo refleksyjna kartka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój brat był w marynarce ;p

  milva - owszem, piekne i zwięzłe podsumowanie - bardzo refleksyjna pocztówka. We mnie osobiście wzbudza dużo emocji.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)