Monroe Marilyn , właściwie Norma Jane Baker albo Mortenson (1926–1962), amerykańska aktorka filmowa. W latach 50. uchodziła za symbo...

Marilyn Monroe - Symbol urody i seksu ...

/
3 Comments
Monroe Marilyn, właściwie Norma Jane Baker albo Mortenson (1926–1962), amerykańska aktorka filmowa. W latach 50. uchodziła za symbol urody i seksu. Jedna z legend kina. Zarówno jej role, jak i życie prywatne wzbudzały wielkie zainteresowanie wśród wielbicieli. Do dzisiaj uważana za jedną z piękniejszych aktorek świata. Twórcy eksponowali przede wszystkim jej urodę, Monroe natomiast marzyła o docenieniu jej talentu (uczęszczała na kursy do Actors Studio L. Strassberga i E. Kazana). Na ekranie najczęściej kreowała role słodkich blondynek marzących o znalezieniu szczęścia u boku mężczyzny. Wizerunek ekranowy kłócił się z prawdziwymi aspiracjami aktorki. Jej kariera filmowa ściśle wiąże się z życiem prywatnym, w wielu rolach można odnaleźć klimat dramatycznych przeżyć Monroe.

merilyn monroe

Na ekranie pojawiła się w 1947 w epizodycznych rolach. Zwróciła na siebie uwagę w filmach Asfaltowa dżungla (1950, reż. J. Huston) i Wszystko o Ewie (1950, reż. J.L. Mankiewicz). Występowała głównie w komediach muzycznych: Mężczyźni wolą blondynki (1953, reż. H. Hawks), Słomiany wdowiec (1955, reż. B. Wilder, nominacja do nagrody BAFTA), Przystanek autobusowy (1956, reż. J. Logan), Pół żartem, pół serio (1959, reż. B. Wilder, Złoty Glob), Pokochajmy się (1960, reż. G. Cukor) i in.


Zagrała w kilku dramatach: Niagara (1953, reż. H. Hathaway), Skłóceni z życiem (1961, reż. J. Huston) oraz wystąpiła u boku L. Oliviera (również reżyser) w komedii Książę i aktoreczka (1957, nominacja do nagrody BAFTa). Nie ukończyła filmu Something's Got to Give (1962). Zmarła w nie wyjaśnionych do końca okolicznościach, według oficjalnych informacji przedawkowała środki nasenne.

1954 i 1962 uhonorowana Złotym Globem dla najpopularniejszej aktorki.

[Źródło wiedzy - onet.pl ]

You may also like

3 komentarze:

  1. To była piękna i utalentowana kobieta. Oby więcej takich!

    OdpowiedzUsuń
  2. "Diamonds are the girl's best friend" - uwielbiam ją w tej piosence...

    OdpowiedzUsuń
  3. Szkoda,ze dla większości społeczeństwa jest znana jedynie ze swoich romansów.

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)