Porto – urokliwe miejsca, przepiękne kościoły, muzea oraz galerie i oczywiście wyśmienite wino. To wszystko w jednym miejscu. T...

Portugal - Porto

/
4 Comments

Porto – urokliwe miejsca, przepiękne kościoły, muzea oraz galerie
i oczywiście wyśmienite wino. To wszystko w jednym miejscu.
To przepiękne miasto liczące ok. 263 tys. mieszkańców leży u ujścia rzeki Douro (hisz. Duero), nad Oceanem Atlantyckim, w północnej Portugalii. Porto jest intensywnie rozwijajacym sie, skomercjalizowanym miastem, drugim osrodkiem biznesu w panstwie. Wedlug miejscowego powiedzenia: “Coimbra studiuje, Braga sie modli, Lizbona wydaje pieniadze, a Porto pracuje.”

Miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowo- handlowych kraju. Dzielnica Ribeira składająca się z niezliczonej ilości przecinających się małych urokliwych uliczek i arkad z fasadami zdobionymi jakże charakterystycznymi dla Portugalii azulejos została wpisana w 1996 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Na jednym z brzegów znajduje się Vila Nova de Gaia - tradycyjne miasteczko producentów chyba najbardziej znanego portugalskiego wina na świecie- Porto. W 2001 roku Porto zostało uznane Europejską Stolicą Kultury. Znajduje się tu jeden z najnowocześniejszych gmachów operowych w Europie- Casa da Música. 

portugalia portoYou may also like

4 komentarze:

 1. Ładne, naprawdę bardzo ładne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z Porto to zawsze będzie mi się kojarzyć pyszne winko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jaka śliczna kilometrówka, aż chciałoby się tam wejśc i posiedzieć nad brzegiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, właśnie. To jest jedno z tych miejsc, które chciałbym zobaczyć własnymi oczami :)
  Kartka bardzo ładna :)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)