Czerwień , kolor kolorów, esencja barwy - mój nieporównywalny do żadnych innych - ulubiony kolor. I nie bez przyczyny , jako, że od dawien...

Kobieta w czerwieni... upojona wódką. Absolut Bloody

/
5 Comments
Czerwień , kolor kolorów, esencja barwy - mój nieporównywalny do żadnych innych - ulubiony kolor. I nie bez przyczyny , jako, że od dawien dawna był uznawany za kolor życia i silnych emocji. Czerwona jest krew, czerwone jest ciepło i czerwony jest ogień. Wszystkie te rzeczy związane są z naszymi silnymi emocjami, zmianami.  Każdy kolor ma znaczenie symboliczne, dodatkowo niejako wpływa na naszą osobowość.

Czerwień jest najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana  właśnie za "kolor kolorów". W niektórych językach jest synonimem słowa "kolorowy", zaś w innych słowa "piękny". Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne.

absolut bloody wódka

Ciekawostki kulturowe związane z czerwonym: 

W Chinach jest kolorem szczęścia, powodzenia i miłości, na ślubie panny młode zakładają tam czerwone suknie (w Polsce podobnie jest na maturach), zaś w południowej Afryce stanowi kolor żałoby.
Dobra strona czerwieni to ta kojarzona z miłością (czerwona róża, czerwone serduszka walentynkowe) i pasją (gorące uczucia – płomień). Domeny czerwieni to siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość. Jest kojarzony z organizacjami charytatywnymi, pomocą medyczną (czerwony krzyż) i organizacjami lewicowymi.

  "Zła" strona czerwieni to symbol złości i krwi jako rewolucji. Kolor czerwony użyty w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z powstaniem, rewolucją, śmiercią, walką, a w krajach Europy Wschodniej i Środkowej również z komunizmem. Do XIX w. mundury wojskowe zawsze zawierały w sobie przynajmniej akcent czerwieni, zaś rękawice bokserskie i samochody sportowe do dziś nieodłącznie kojarzą się z tą barwą.

 O samej zaś wódce ABSOLUT mówić chyba nie muszę, jako,ze ognista woda, znana jest nam śmiertelnikom od zarania dziejów. 
Na zakończenie pozwole sobie jedynie wstawić znakomity znaczek , który przywędrował do mnie łącznie z czerwono-barwną  pocztówką.
You may also like

5 komentarzy:

 1. Kolor czerwieni, kolor pożądania. Uwielbiam jak kobiety ubierają się w ten właśnie kolor. Jest strasznie zmysłowy. A moją wypowiedź podeprę Twoją pocztówką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dostałam ostatnio dokładnie taki sam znaczek :)
  Tzn dwa, na jednej kartce :)

  A czerwony? Ładny, ale nie dobrze, jest jest go za dużo. I zauważyłaś że czerwień to synonim kobiecości? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fakt, czerwony podkreśla kobiecość, ale co za dużo to niezdrowo ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. fakt, czerwony to także mój ulubiony kolor, nie wyobrażam sobie nie mieć choćby gadżetu w tym kolorze (szalika, rękawiczek, torebki, korali, butów...) w tymże kolorze, ale ostatnio ostudzam czernień łamiąc go granatami i błękitami... może to pozwoli zachować zdrowy umiar:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czerwien w dodatkach jest dość wystarczajaca :) Chyba,że mowimy to o wieczornej kreacji jak u Pani z obrazka ;) Faworytem wśród czerwieni jest jest siostra- stłumiona czerwien, pochodna czereśni :) Dodatkowo reflektuje odcienie fioletu :) Ale to tyle z tych babskich pogaduszek.

  Znaczek jest fenomenalny! Niesamowicie i nieziemsko mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)