Colchester - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Essex. Uznane za najstarsze miasto założone przez Rzymian (wymienione pr...

Najstarsze miasto założone przez Rzymian - Colchester

/
6 Comments

Colchester - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Essex. Uznane za najstarsze miasto założone przez Rzymian (wymienione przez Pliniusza Starszego w r. 77), nosi nieoficjalny tytuł najstarszego miasta w Wielkiej Brytanii.
W mieście znajduje się stacja kolejowa Colchester.

Anglia Colchester

Celtycka nazwa miasta to Camulodunon (od - celtyckiego boga wojny), od roku 49, gdy Rzymianie posunęli się na północ, miasto znane jest pod nazwą Colonia Claudia Victricensis. Ten oficjalny tytuł, sugeruje, że weterani, którzy mieli się tu osiedlić pochodzili głównie z legionu XX Valeria Victrix; ale bardziej prawdopodobne jest, że tytuł miał upamiętnić zwycięstwo Klaudiusza nad Brytanią (tytuł victrix mógł nie zostać przyznany legionowi, jak to na pewno było w przypadku czternastego legionu, aż do momentu, gdy okazało się jak ogromna rolę odegrał on w tłumieniu powstania Boudiki (Colchester), na rzece Colne).


znaczki brytyjskieYou may also like

6 komentarzy:

 1. lubię stare fotografie miast i miasteczek:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię, fajny klimat mają :D

  OdpowiedzUsuń
 3. I tu definitywnie jest to fotografia choć wykonana już na nowym papierze - to nie pocztówka, choć poniekąd miało to temu służyć. Klimat starych fotografii...hmmm... tego nie da się opisać - nowoczesne zdjęcia nawet się do nich nie umywają!

  OdpowiedzUsuń
 4. ... od dłuższego czasu chciałam się z Tobą jakoś skontaktować, szukałam adresu e-mail, ale bez skutku.. jestem "nieszczęśliwą" posiadaczką kilku pocztówek, które powinny Ci przypaść do gustu..a "nieszczęśliwą" jestem, bo one tylko leżą w jakiejś grubej książce.. jeśli miałabyś ochotę na prezent w ich postaci, odezwij się:) mojaspacerologia@wp.pl pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. nareszcie coś swojskiego - boudicca, colchester, rzymianie
  ileż ja razy przerabiałam ten temat z dziecmi w pracy :P
  taka ciekawostka etymologiczna:
  sufiks -chester pochodzi z łaciny castra = obóz stad widoczny w nazwach miast w wielkiej brytanii

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)