Województwo pomorskie (kasz. Pòmòrsczé wòjewództwò ) jest jednym z 16 województw, położone w północnej Polsce, którego stolicą  jest Gd...

Pòmòrsczé wòjewództwò, czyli Województwo Pomorskie

/
2 Comments

Województwo pomorskie (kasz. Pòmòrsczé wòjewództwò) jest jednym z 16 województw, położone w północnej Polsce, którego stolicą  jest Gdańsk.
 W województwie pomorskim znajduje się Trójmiasto, czyli aglomeracja trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Kolejne trzy miasta: Wejherowo, Rumia i Reda nazywane są Małym Trójmiastem Kaszubskim. W rzeczywistości aglomeracja gdańska składa się z siedmiu miast, również z Pruszcza Gdańskiego. Niektórzy urbaniści zaliczają do niej ponadto Puck, Tczew i Żukowo.
Województwo Pomorskie zajmuje powierzchnię ponad 18 tys. kilometrów kwadratowych, co stanowi około 6 procent powierzchni Polski. Zamieszkuje je 2,2 mln mieszkańców, z czego zdecydowana większość przypada na skupiska miejskie. Stolica regionu Gdańsk, jest znana w Europie i na świecie z uwagi na narodziny i wielki zryw Solidarności w 1980 roku pod przywództwem Lecha Wałęsy. Zryw, który stał się impulsem dla demokratycznych przemian w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.  
Ziemia pomorska posiada także wiele zabytków kultury materialnej. Przez wieki Pomorze było ziemią przyciągającą przybyszów z różnych stron, którzy zostawiali po sobie ślady w postaci licznych budowli. To tutaj po obecności zakonów rycerskich; krzyżaków, joannitów i templariuszy pozostały warowne zamki z największą średniowieczną warownią Europy zamkiem w Malborku, dawną stolicą państwa krzyżackiego. Na Żuławach i w dolinie Wisły pozostały pamiątki po przybyszach z Niderlandów. 

pomorskie województwoYou may also like

2 komentarze:

  1. Lubisz mapki Polskie?
    Czasami chciałabym mieszkać na Pomorzu...

    OdpowiedzUsuń
  2. ale żeś pojechała tym kaszubskim :)
    trzeba było dać nim cały opis do kartki, z radością połamałbym sobie język czytając :]

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)